За рождена дата на организирания туризъм в България се приема 27 август 1895 г., когато по инициатива на писателя Алеко Константинов Щастливеца 300 души се качват на Черни връх. Когато сме в планината и правим преходи, тялото ни има нужда от различна като количество и качество храна от това, което приемаме ежедневно. Различни са нуждите ни и в зависимост от мястото, на което сме, и натоварването, което оказваме на организма си. 

Какво е подходящо да хапваме в планината?

Когато изкачваме планински върхове и се движим активното по горски пътеки и поляни, имаме нужда от много енергия. Чистото месо (филе, бонфиле) - пилешко, телешко и риба, е дозата храна, от която в най-концентриран вид ще получите всичко това. Сварено или запечено на барбекю, в кутия за храна или като пълнеж за сандвич, качественото месо е най-питателната храна за активните планинари. Сушените, варено-пушените колбаси и различните видове сирена също са подходящ вариант храна, която да сложите в планинарската си раница. Добър източник на протеин и храна, която е удобна за носене в раницата, са и сварените яйца.

Снимка: iStock

Зеленолистните - кейл, спанак, лапад, ще ви осигурят по-добро и чисто дишане. Със сигурност хората, които прекарват лятната си почивка високо в планината, имат нужда точно от това. 

Медът и ядките са храната, която може бързо да ви достави енергия, за да продължите своя преход. Това са и основните съставки, от които може да си направите домашни енергийни барчета или бонбони, за да се подкрепяте по време на път. Допълнително може да добавите различни супер храни - мака, чия, както и семена - ленено, коноп, кокосови стърготини, и др.

Водата е особено важна съставка от храненето, независимо дали сме на море, или на планина. За да добавите още ценни съставки към жизненоважната течност, сложете в нея резен лимон, краставица, ягоди, киви, спанак. Така добавяте допълнителни нутриенти и променяте неутралния вкус на водата. oswen Освен чистата вода много важни са й чайовете, защото тонизират, успокояват, утоляват жаждата, подслаждат, лекуват. 

Снимка: iStock

Ако правите големи преходи на голяма надморска височина, правилното хранене е от изключителна важност за това как ще се чувствате, ще имате ли тонус и сила да направите това, което сте планирали, както и да се справите с трудностите, които ще изпита тялото ви. Ако прекарвате по-дълго време високо в планината, метаболизмът се променя, храносмилането става по-затруднено и като цяло хората отслабват при такива условия. Важно за храненето в планината е да си носите и консумирате такава храна, с която тялото ви вече е свикнало. Нужни са ви храни, които доставят много и бързо енергия - мляко, яйца, плодове, зеленчуци. Първите две се предлагат и в разфасовки на прах, така че да са компактни за носене и бързи за приготвяне.
Консервите и нещо сладко могат буквално да ви спасят живота. Бурканите и металните кенчета определено тежат, но те са и ценна и готова основна храна. Бурканче с течен шоколад в раницата е не само позволено, но и много добър избор. Въглехидратите по време на планински преход са с особена важност. 

Супер храни - всякакви енергийни блокчета, барчета, енергийни напитки, водорасли и други растения на прах, и т.н. трябва да намерят своето място в раницата ви, ако ви предстои по-тежък преход в планината. Това са енергийните бомби, които могат да ви вдигнат на крака дори при много умора, при това с малки количества. 

Инстантни храни - може по принцип да не са най-здравословните, но за планината са идеално решение, защото са леки, засищат, компактни са и се приготвят само с добавяне на вода. В това число влизат - полуготови спагети, супи на прах, соеви гранули, картофено пюре на прах, и подобни.

Снимка: iStock

Примерно разпределение на порциите храна през деня, когато правите планински преход:

Закуска – 30% от общата храна
Късна закуска – 10% от общата храна
Обяд – 25% от общата храна
Вечеря – 35% от общата храна