Архангел Михаил вади душите на хората, затова го наричат душевадник, вадидушник или възодушник. За да не се страхуват хората от него, преди това той им подава... ябълка.
На 8 ноември църквата отбелязва Архангеловден, наричан още Рангеловден, Хрангелувден и св. Рангел. Да са честити всички, които носят имената Ангел, Михаил, Рада, Рая, Пламен/а, Огнян/а, Милен/а, Гаврил, Искра и производни!
Какво се слага на масата?
На много места в България за почит на светеца се прави обреден хляб, който се нарича Рангелов ляп, Рангелово блюдо или параклис. Когато дойде време за вечеря, по българска традиция, която съществува и на други празници, хлябът се разчупва на кръст от най-възрастния човек в семейството. Той полива Рангеловото блюдо с вино и изрича молитва.
В църквата след службата се раздава жито за здраве. Купичката трябва да се поеме с две ръце и да се благодари с думите "Колкото зърна, толкова купи здраве!".
От Архангеловден се подготвяме за голямото чудо
Архангеловден е последният от големите есенни празници. Той поставя началото на период, в който хората се вглеждат в себе си, подреждат ценностите си и се подготвят за голямото коледно чудо – раждането на Христос. Този ден е празник за всички ангели и серафими. Ангелите са пазители на човешкия род, а при раждането си всеки човек получава свой.
Честит празник на всички именици, както и на ангелите - в нас, до нас, над нас!