Пчелният хляб (перга) е ферментирал, ензимно активиран от пчелите прашец. В своя живот тези летящи насекоми събират нектар и прашец.
От нектара те правят мед, а прашеца превръщат в пчелен хляб. И двете храни са полезни както за самите пчели, така и за хората. За пчелите медът е източник въглехидрати, а пчелният хляб – на протеини.
3 разлики между цветен прашец и пчелен хляб
Човешкият организъм може да разгради и усвои около 30% от цветния прашец, който е приел. При пчелния хляб усвояването е на 100%.
Цветният прашец съдържа минерали, витамини, белтъчини и аминокиселини. Но в пчелния хляб те са 3 пъти повече.
Полезните свойства на пчелния прашец се губят, ако той не бъде замразен или смесен с мед. С пчелния хляб не е така.
За кого е полезен пчелният хляб?
Пчелният хляб се получава след ферментация на цветния прашец. Чрез слюнката си пчелата смесва ензимите с другите компоненти и предизвиква ферментация. Пчелният хляб е направен от около 25% мед (или нектар), 70% цветен прашец и пчелна слюнка. След ферментацията патогенните организми са премахнати, а пробиотиците увеличени.
Пчелният хляб е силна и полезна храна. Едновременно с това е имуностимулатор, афродизиак, подобрява работата на сърцето и кръвната картина.
Той е полезна добавка за активно спортуващи, бременни и деца, както и за хора, които имат нужда да засилят имунитета си, да възстановят организма си, да увеличат хемоглобина или просто от повече енергия.