„Няма по-искрена любов от тази към храната“ - казал го е Джордж Бърнард Шоу, виден британски драматург, писател и есеист. Храната и любовта винаги са се докосвали – понякога съвсем по крайчетата, друг път се прегръщат толкова здраво, както топла филийка прегръща домашно масло и то се разтапя от удоволствие. Храната може да ни осигури много моменти на вълнение, на възвишение, както и да ни върне топли и мили спомени.

Домашното битото масло за много хора наистина е само спомен от миналото. Когато бях малка, баба ми често ни правеше такова масло от краве или от биволско мляко. Спомням си я седнала на малко дървено столче пред печката, с буркан, пълен с мляко в ръце, а откъм капачката го придържа с шарено парцалче. Седеше така и дълго и ритмично подрусваше буркана, докато по повърхността не се образуват бучици масло. После изсипваше съдържанието на буркана в голяма бяла паница и събираше все още мекото масло на една топка. Намазано върху препечена филийка, това бяха най-вкусните закуски, обеди и вечери, които всички деца изяждахме с голям апетит и никой не ни гонеше с паници по улицата с приканващото "Хайде, още малко!"

Колко масло ще получите като краен продукт зависи от много фактори - количество на млякото, масленост, начин на варене, количество образуван каймак, охлаждане, време за биене на маслото. В добрия случай от 3 литра сварено мляко може да получите около 200 г масло. 

Снимка: Росица Николова

Млякото на тюлените и на китовете е с най-висока масленост - около 50%. Млякото на тибетския як освен маслено, е и... розово. Най-нискомаслено пък е това на конете и магаретата. Камилското мляко съдържа много повече витамин C от кравето мляко. 

Вкусното масло се получава само от вкусно мляко. А то се дава от крави, които са на свободна паша. Само така успяват сами да подбират храната си и да се радват на най-сочните и свежи треви, билки, понякога и гъби. Важно е храната, която приемат, да не е чиста - без пестициди и изкуствени торове, защото това гарантира чистотата и на млякото. 

Кравето мляко се сварява. След като кипне, се сваля от котлона и се оставя в помещение с по-ниска температура. Не се оставя веднага в хладилник, защото разликата в температурата - горещо мляко - студен хладилник, може да повреди самия хладилник. Хладно мазе, закрит балкон или друго подобно помещение е напълно подходящо. Оставете млякото да се охлади възможно най-дълго. Друг вариант е да поставите съда, в който сте варили млякото, в друг, по-голям съд, пълен със студена вода. Докато това се случва, по повърхността му се събира каймак. Една от тънкостите, които установих с времето и практиката за избиване на домашно масло, е, че по-дебел каймак се получава, ако преди варенето млякото е било замразено или държано на хладно. 

Каймакът се събира с помощта на лъжица и се сипва в буркан. Долива се и малко от млякото. Важно е бурканът да не е пълен малко повече от половината. Трябва да има достатъчно място течността да се движи. Именно ритмичните движения и удрянето на млякото в стените на буркана позволяват по повърхността да се отдели мазнината. 
Сложете силиконова или капачка на винт и започнете със самото биене на маслото. Нужни са около 20-30 минути непрекъснато клатене на буркана, за да се появи самото масло. Тъй като това е процес, който изисква известни усилия и търпение, много хора заменят ръчното биене с разбиване с миксер или с домашна центрофуга. Все пак, аз съм на мнение, че биенето на масло не е нито толкова трудоемко, нито непосилно. Затова предпочитам и винаги съм го приготвяла по този начин. 

По какво да познаем, че маслото е готово? 

-
стените на буркана стават по-чисти и през тях може да се види млякото и маслото
- по повърхността на млякото се образуват малки жълти бучици
- звукът, който издава млякото, докато клатите буркана, става по-приглушен и тъп

Съдържанието на буркана се излива в широк съд. Оставя се за 10-15 мин. в хладилника, за да стегне маслото и да може да се оформи на бучка. От биенето то е топло, меко и трудно се събира в едно. След като се охлади, се оформя на калъп. Може да се съхранява в кутия за масло, чиния или да се завие в хартия за печене или алуминиево фолио. 

Домашното бито масло може да се съхранява в хладилник до 2 седмици, във фризер - с месеци. 
Когато прокарвате нож по калъпа с масло, за да си намажете на филийка, може да се отделят дори капчици мляко.

Снимка: Росица Николова



Топла, препечена филийка, намазана с домашно масло и поръсена с шарена сол, е най-добрата награда за тялото и душата. Храната е емоция. А щом е емоция, защо да не е най-хубавата – любов и спомени.  

Снимка: Росица Николова