От много години в Испания се говори за промяна на характерния за страната дневен режим – дълга обедна почивка, която води до късно приключване на работния ден и лягане след полунощ. Тази седмица обаче бе направена първата по-сериозна стъпка към промяната – 110 професионални организации в Каталуния подписаха план за промяна на работното време в автономната област от началото на 2025 година.
Това ще промени значително ежедневието на хората, но не бива да се драматизира и нарича край на сиестата, защото истината е, че тази испанска традиция отдавна е в кома. От сиестата (на испански siesta означава дрямка) е останал само странният дневен график, който се различава значително от останалите държави в Европа.
Ето как работят испанците днес – започват между 8 и 9 сутринта, а тричасовата обедна почивка е от 13:30 или 14:30 ч. Време за протяжни обяди и евентуално отбиване за кратка дрямка в т.нар. nap bar. Повечето магазини и офиси затварят в този период и продължават работа от 16:00-17:00 ч. до 19:00-20:00 ч. Това означава, че испанците се прибират вкъщи по времето, когато повечето европейци вече мият чиниите след вечеря. Съответно последното им ядене за деня е към 22:00 ч., а лягането – след полунощ.
Този особен режим на работа, съобразен с горещото време в Испания, е възникнал преди съществуването на климатиците. Освен това навремето градовете са били малки и повечето хора са работели близо до домовете си. Прибирането вкъщи за обяд е било логично и заради факта, че повечето жени са били домакини и у дома винаги е имало сготвен обяд. Следобедната дрямка е била само следствие на всичко това, като дори и в миналото не е била толкова разпространен навик, колкото си мислят чужденците.
Днес ситуацията е коренно различна. Почти навсякъде има климатици, пътят до дома е дълъг, а и невинаги в него те чака обяд. От сиестата е останал най-вече дългият обяд в ресторант и съкратеното време за сън нощем. Испанците спят с 53 минути по-малко от средното време за сън в ЕС.
Промяната на работния режим в Каталуния ще помогне на бизнеса да се хармонизира с останалите държави в ЕС. Освен това ще се намали трафикът в следобедните часове, а и праймтаймът на телевизиите ще бъде в по-нормални часове. За да се убедите колко изместен е сега той, ще припомним, че финалът на MasterChef Junior, насочен към младежите в страната, продължи до 1 през нощта в делничен ден!
Разбира се, зад призивите за нормализиране на работния режим има и политическа нишка. Каталуния вече забрани коридата и с промяната на сиестата цели още по-голямо разграничаване от останалата част на страната. Тук обаче не е мястото да се спираме по-подробно на стремежа на региона към пълна независимост.
Важно е да се отбележи, че за испанците има още един фактор, който ги принуждава да си лягат късно. Това е грешната часова зона, в която живеят от времето на Франко. По време на Втората световна война диктаторът изважда страната от зоната, в която са с Португалия и Великобритания, за да угоди на партньорите си от нацистка Германия. По този начин залезът в Испания е с час по-късно от реалното астрономическо време и хората трябва да изчакат повече време, докато навън се разхлади достатъчно за разходка или вечеря с приятели. Затова не е чудно, че в страната отдавна се води дискусия и за завръщане към часовата зона от времето преди Франко.
От всички тези промени активният нощен живот в Испания няма да пострада. Туристите ще могат да се възползват от него, а местните ще си лягат късно само ако желаят, а не по принуда, както е в момента.