За да намирате език с детето си, не игнорирайте оплакванията му с репликите: "Ти вече си голям”, "Ти вече си ученик”. Опазете доверието му към вас като най-близък човек, който го разбира и обича, независимо дали е отличник, например. Интересувайте се за новите приятели в класа. Какви са техните интереси и какво спортуват. Постарайте се да се запознаете с тях и родителите им.
Когато след училище детето лесно изпада в лошо настроение, не бързайте, да го наречете трудно или лошо дете. Старайте се да му отделите повече време, като седнете до него и го изслушате. Говорете за емоциите открито. Обяснете му, че и другите хора изпитват гняв по някога, но нека от изразяването му да не пострадат други деца. Говорете на децата си тихо, бавно с разбиране.
Изразената родителска любов към детето върши чудеса без да се налага да употрябавате физическа сила. Преди да решите да го накажете, помислете дали вашето дете действително е виновно за негативизма си. Намалете претенциите си към него и по-често му казвайте, че го обичате. Научете го да ви разказва и веселите случки от своя ден в училище.
Децата обичат да имат режим, който да спазват, защото така се чувстват по-сигурни. Научете ги да се занимава и да играят самостоятелно, макар и за кратно време. Така ще им помогнете за по-бърза и лесна адаптация към училищните ангажименти.
Златно възпитателно правило, когато детето не се държи добре е да не критикувате личността му, а само конкретната постъпка. В повечето случаи децата не са лоши и не съзнават, когато постъпките им не са добри. С разбираеми думи трябва да обясните защо поведението им е нередно.
Най-добрият стимул за детето е похвалата на висок глас. Бъдете щедри на похвали за всеки детски успех. Позволете им да изявяват своята индивидуалност и да разгръщат потенциалните си възможности.
Разбирателството и търпението са най-добрите съветници в трудна ситуация на взаимоотношенията между родители и деца.
Родителите трябва да внимават дали разсеяността и невъзможността да се концентрира детето в определена логична игра не се дължи на проблем със слуха, зрението, дислексия, двигателни нарушения и да направят консултация с педиатър.
Оставяйте децата да играят колкото се може повече на чист въздух, защото това ги успокоява и закалява. Заедно спортуватйте, карайте колела, разхождайте се в парка. Движението носи радост на малки и на големи.