Днес, 3 юли, в 23:00 българско време, Земята ще премине през афелий - точката от орбитата си, която е най-далеч от Слънцето. По това време ще бъдем на разстояние от около 152,1 милиона километра от нашата звезда - най-голямото за годината, според астрономите.
Видимият диаметър на Слънцето днес е с около 3% по-малък, отколкото на 4 януари, когато Земята се намира в перихелий - най-близката до звездата ни точка на орбитата. Тогава разстоянието между Слънцето и Земята е малко над 147 млн. км. Това се забелязва най-добре, ако се сравнят професионални изображения на Слънцето, направени от астрономи в началото на януари и началото на юли, съобщават от "Orbital Today".
Формата на земната орбита
Разстоянието между Земята и Слънцето се променя с около 3% през годината, тъй като орбитата има леко овална форма и описва траектория, наречена елипса. Причината за тези промени е финото привличане на Юпитер и Сатурн към нашата планета. В продължение на стотици хиляди години, орбитата на Земята преминава от леко елиптична до почти кръгова. В момента Земята е в най-кръглото си състояние. Това е един от циклите на Миланкович.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Нещо интересно е, че докато формата на орбитата се променя поради гравитационните закони, продължителността на годината не се променя. Орбитата просто се свива повече, така че през пролетта и есента Земята е по-близо до Слънцето, отколкото е в момента.
И все пак, орбитата влияе на сезоните по особен начин - на тяхната продължителност. Сезоните, астрономически погледнато, се определят от това през кой квадрант в орбитата, през която преминава нашата планета. Колкото по-кръгла е орбитата, толкова по-близка е продължителността на сезоните. В момента лятото в Северното полукълбо е с 4,66 дни по-дълго от зимата, а пролетта е с 2,9 дни по-дълга от есента.
Защо е лято, щом сме по-далеч от Слънцето
Напълно случайно е, че афелият и перихелият са толкова близо до слънцестоенията или началото на годината. Те нямат нищо общо и със сезоните. Те, от друга страна, се определят от наклона на Земята.
В момента Северното полукълбо е насочено към Слънцето, така че при нас е лято, а на Южното полукълбо - зима. След шест месеца Южното полукълбо ще е насочено към Слънцето, така че там ще бъде лято, а на север - зима.
Съществуват циклични процеси, които изместват действителната дата и час на афелия и перихелия. Тя се е измествала с около един ден на всеки 58 години и това изместване е завинаги. По-малките вариации, плюс необходимостта от високосен ден, правят годишната вариация от няколко дни обичайна.
В края на 19 век Нова година е била и перихелият. В средата на 13-ти век слънцестоенето се е падало на тези два специални дни.
Повече за мисията на космическия апарат "Паркър" - вижте в следващото видео.