Чувствали ли сте някога неудържимо желание да подремнете след обилен обяд или вечеря?
Това чувство на сънливост, известно като Postprandial Somnolence, е много често срещано и е резултат от различни биологични фактори. Въпреки че сънливостта след хранене е нещо естествено, съществуват начини да я контролираме и да поддържаме енергията си през деня.
Postprandial Somnolence е термин, използван за описване на сънливостта, която се появява след хранене. Това явление се свързва с редица биологични процеси, включително циркадните ритми на тялото, които влияят на естественото колебание на енергията ни през деня.
В ранния следобед, когато нивото на бодрост естествено намалява, сънливостта след хранене може да бъде още по-силно изразена.
ЗАЩО НИ СЕ ДОСПИВА?
Сънливостта след хранене не се дължи на пренасочване на кръвта от мозъка към стомаха, както често се твърди. Истинските причини са по-сложни и включват множество фактори:
Циркадни ритми: Те влияят на телесната температура, хормоните и метаболизма, и естествено намаляват бодростта следобед.
Хранителни навици: Храненето с богати на мазнини и въглехидрати храни увеличава сънливостта. Особено когато ядем тежки, калорични храни, тялото ни фокусира ресурсите си върху храносмилането.
Хормони: Храненето увеличава производството на хормони като серотонин и мелатонин, които насърчават сънливостта.
Сънна депривация: Липсата на достатъчно сън през нощта увеличава вероятността от умора след хранене.