Отсъствието на сън е неестествено. Психологически изследвания показват, че хората, които страдат от безсъние, са по-емоционални и изпитват силна тревожност. Вероятно цялата тревогата им пречи да спят в желанието да намерят резрешение на проблемите си. Лиз Бурбо пише, че трябва да се разбере, че по-скоро сънят дава съвет, отколкото будуването.
Човек трябва да се научи да бъде чувствителен, а не емоционален.
Под въздействие на стреса на работното място или вкъщи човек живее в болезнено очакване на непредвидимите опасности. С богато въображение, страдащият от безсъние си представя неща, които дори не са възможни.
В интерес на всеки е да проявява повече доверие към хората в обкръжение си.
Сънят възстановява изразходваната през деня физическа и псхическа енергия. Не може да има стабилна нервна система без достатъчно сън. Смята се, че средно човек има нужда от 8 часа сън всяка нощ.
Избягвайте удоволствията, за сметка на съня
Редовните забавления след полунощ - дискотеки, барове, гледане на телевизия, съкращават съня и променят неговото качество. Може да се прескочи фазата, в която се формира паметта. Засяга се секрецията на мелатонина и други хормони, които помагат тялото да оползотворява енергията. Пор Брег оприличава организма на батерия: ”Вие изразходвате енергията и трябва да се презаредите с подходяща храна, с конструктивни емоции и достатъчно сън”.
Сънят е по-необходим от храната
Хората с повече жизненост се възстановяват по-бързо. Добре е да се ляга между 22 ч. - 23 ч. Създайте си режим за спане. Лягайте и се събуждайте по едно и също време. Това означава стабилен ритъм на сън и бодърстване. Спете на тъмно. Светлината дори от телевизора влияе върху "вътрешния” биологичен часовник.
Упражненията ще помогнат да спите по-добре, но не ги правете непосредствено преди лягане.
Подарете си релаксиращ масаж, когато сте били подложени на стрес.