Големият въпрос, на който в последно време Световната здравна организация се опитва да отговори, е доколко вредно е използването на алуминиевото фолио в кухнята. Изследванията по въпроса зачестиха, особено след като при пациенти с болестта на Алцхаймер бяха открити високи концентрации на алуминий в мозъка им. 

Други изследвания сочат, че твърде честото присъствие на алуминий в нашето ежедневие увеличава риска от проблеми с костната система и бъбреците. Според същите проучвания алуминият намалява способността мозъчните клетки да растат с нормалната си скорост.

Внимавайте със съдовете с алуминиево покритие

Когато се запознаем с всичките рискове, има смисъл да се пастараем да намалим присиствието на алуминия в нашето ежедневие. Не случайно алуминиевият материал, от който са изградени голяма част от тенджерите и тиганите, обикновено е покрит със специален тефлонов слой, предпазващ вредните съединения в алуминия да навлязат в храната по време на високата температура.  

Тефлоновото покритие обаче е малотрайно и след износването му, алуминият свободно се отделя в храната. За щастие има една домакинска хитрост, която се състои в следното – няколко пъти се кипва вода, докато алуминиевият слой се окисли. Това покритие от окислен алуминий предпазва за известно време от по-нататъшно изтичане и отделяне на алуминий в храната.

Защо трябва да избягваме тънкото фолио (станиол), когато готвим

Добре е също така да бъдем предпазливи и по отношение използването на алуминиево фолио по време на готвене. Факт е, че алуминиевото фолио се слави с широката си употреба в кухнята. За съжаление обаче при висока температура, съединенията в него навлизат в храната, което я прави токсична за човешкия организъм. Ето защо Световната здравна организация предупреждава да бъдем много внимателни по отношение на неговата употреба, препоръчвайки да избягваме ежедневното му приложение.