Материалът е изготвен в партньорство с Mucosolvan® 

Наричана още продуктивна, влажната кашлица изчиства организма от прекомерното количество секрет от дихателните пътища. При здравите хора влажният секрет обикновено представлява бяла или прозрачна течност, подобна на гел. В нея попадат вирусите, бактериите и твърдите частици, които вдишваме, за да могат да бъдат изтласкани от клетките с реснички, чрез които храчките се извеждат от дихателните пътища.

Какви са симптомите на влажна кашлица, придружена с храчки?

• Лепкав жилав секрет, който възниква по време на упорита кашлица
• Хриптящ звук, най-вече при вдишване и кашляне
• Чувство на стягане, тежест и/или натрупване на секрет
• Затруднено дишане

Влажната кашлица може да продължи от 1 до 3 седмици. Описаните симптоми се различават от симптомите при суха кашлица, например постоянно желание и необходимост за изкашляне и/или дразнене / гъделичкане в гърлото.

Снимка: iStock

От какво се причинява влажната кашлица?

Заболявания, като инфекция на горните дихателни пътища, тютюнопушенето или замърсеният въздух могат да са причина за прекомерно сгъстяване или слепване на секрета, което води до запушване на дихателните пътища. В този случай, естественият процес на изчистване чрез ресничестите клетки не е достатъчно ефективен, за да изведе храчките извън белите дробове. Дишането се затруднява, а прекомерното количество секрет може да влоши инфекцията. Организмът трябва да отстрани храчките и така се появява продуктивната кашлица.

По-течните, редки храчки са по-лесни за отстраняване. Естественият процес в организма за изчистване на храчките може да бъде подпомогнат от ефективни отхрачващи средства. По този начин отново можете да дишате свободно.

Препоръчително ли е да се успокоява желанието за кашляне?

Това зависи от вида кашлица. Сухата, дразнеща кашлица може да бъде много неприятна и може да се лекува с лекарствено средство за потискане на кашлицата. При настинката суха кашлица често преминава в продуктивна кашлица, която възниква заедно с повишено производство на гъст, жилав секрет. За да се запази
правилният ход за отстраняване на храчките, лекарственото средство, което успокоява кашлицата, трябва да се приема за предпочитане само вечер за по-спокоен сън и възстановяване на гръдния кош от изтощителното кашляне. На този етап от появата на продуктивната кашлица, като цяло се препоръчва употреба на отхрачващо средство, което да помогне за отстраняване на храчките. Ако в рамките на около седмица кашлицата не се подобрява, препоръчително е да потърсите лекар.

Снимка: iStock

6 съвета за предотвратяване на влажна кашлица

  • Укрепете имунната система, като спите достатъчно, храните се здравословно и избягвате алкохол и тютюнопушене.
  • Избягвайте излагането на много сух въздух. Ако е необходимо, използвайте овлажнител, за да поддържате въздуха в помещението влажен и в здравословни граници.
  • Пазете се от контакт със заразени хора, тъй като те могат да пренесат вирусите, които причиняват влажна кашлица вследствие на настинка.
  • Избягвайте ръкостискането с болни хора. За съжаление, много хора все още кихат и кашлят в ръцете си, а не в лактите си, и по този начин заразяват ръцете си в вируси. Това води също до разпространение на заразата по много повърхности в нашата околна среда (дръжките на вратите, количките в супермаркетите и др.), което позволява на вирусите, причиняващи т.нар. "влажна кашлица", да се разпространят и лесно да заразят хората.
  • Обръщайте специално внимание на ръцете си. Ако не докосвате очите и носа си с пръсти, това ще намали риска от заразяване.
  • За да намалите риска от разпространение на вирусите, кашляйте в лактите си, вместо в дланите.

#РаздавайЛюбовНеКашлица