Изследователи от Университета за здраве и наука на Орегон в Портланд проучват въздействието на замърсения въздух върху здравето и са установили ефект върху репродуктивните възможности, включително и на пациенти, които се лекуват заради безплодие, съобщи електронното издание „МедикълЕкспрес”.

В изследването, публикувано в специализираното издание Fertility & Sterility, авторите от университета в Портланд установяват, че при пациентите, които се подлагат на ин витро процедури и същевременно са изложени на дима от горски пожари по време на фазата на развитие, се формират по-малко бластоцисти, от които впоследствие да се развие бременност.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Увеличават се научните доказателства, че хроничното излагане на въздух с лошо качество, често заради тежко замърсяване или пушене, се свързва с ограничени репродуктивни възможности. Затова авторите на изследването са се насочили към ефекта от горските пожари през 2020 г., когато качеството на въздуха в щата Орегон временно бе определено като едно от най-лошите в света и постави исторически рекорди.

За жалост реалността, която е наблюдаваме, са повече горски пожари заради климатичните промени, затова се тревожа как това ще продължи да влияе не само на пациентите, които преминават лечение на безплодие, но и за всички хора, които се опитват да имат поколение, каза водещият ръководител на изследването д-р Моли Корнфийлд, преподавател по репродуктивна ендокринология и безплодие в Центъра за женско здраве на Университета за здраве и наука на Орегон.

Снимка: Getty Images

Екипът й е изследвал 69 пациентки, преминали през стимулация на яйчниците и ин витро лечение в продължение на шест седмици преди пожарите в Орегон през септември 2020 г., когато настъпиха десет дни на нездравословно качество на въздуха в щата, пише още БТА.

Учените са установили, че излагането на дима от пожарите по време на фазата на развитие е довел до по-малко бластоцисти в сравнение с пациентките от контролната група, които не са били изложени на замърсен въздух.