Почивка след работа, здрав сън и физическа активност са необходимите условия за премахване на болки и скованост на врата от обездвижване. Пак ли упражнения, ще кажете, но сами ще се убедите в ползата от тях. Ето серия от стречинг - упражнения, които може да изпълнявате вкъщи без нужда от инструктор.

Упражнение "чистене на перцата”

С пълен наклон на главата напред опрете брадичката в гръдната кост. От това положение бавно поклащайте главата настрани в двете посоки, като птица, която си чисти перцата. Ще изпитате леко напрежение във врата.

Накланяне на главата надясно и наляво

Движенията са плавни, а раменете - неподвижни. Стремите се ухото да се доближи към рамото. Не се отчайвайте, ако не можете да достигнете раменете. Болезненост и ограничена подвижност в тези направления е свойствена за проблем в средните шийни прешлени. Нещата са поправими, ако продължавате упражненията всеки ден.

Въртене на главата с брадичката настрани и нагоре

Изпълнявайте упражнението в три варианта: главата е изправена; главата е наведена напред;  главата е отметната назад. Сами ще усетите , че се включват различни мускули в движенията.

Упражнение "сова”

Главата е изправена. Бавно отмествате погледа встрани и движите главата след него до краен предел. Стремите се да видите какво има зад вас. Всеки път увеличавайте завъртането с един-два милиметра.

Пълен кръг на главата в двете посоки

Извийте главата максимално назад и във възможно максимален обем, който можете да си позволите, направете пълен кръг с главата в двете посоки последователно. Налична болка и ограничена подвижност свидетелстват за засягане на последните прешлени от шийния отдел.

Всеки ден тренирайте вратната мускулатура с упражненията описани по-горе. Правете повторения около 10-15 пъти. С тези упражнения ще поддържате гъвкавост на шията, ще допринесете за добра стойка и ще подобрите снабдяването на мозъка с кръв и кислород.

Четиринайсет причини да правите гимнастика