Лекарство от отровата на стоножки срещу силни хронични болки, ефективно колкото морфина, но без неговите страничните ефекти. Това са резултатите от проучванията на международен екип изследователи от Австралия и Китай. Съобщението е публикувано в американското научно списание "PNAS”.
Протеинова молекула от китайска червеноглава стоножка с доказан противоболков ефект,
равностоен на морфина в проведените предклинични изследвания върху мишки.
Пептид променя функцията на нервните канали, селективно свързвайки се с болковите канали Nav1.7. Тъй като новото вещество има различно прицелно място от морфина, би могло да се използва за лечение на всякакъв вид хронични болки.
Отровните хищници артроподи, каквито са стоножките, скорпионите, паяците в продължение на стотици милиони години са изработили най-перфектния начин да убиват насекомите, чрез атакуване на нервната им система. Това е основанието да започнат изследвания върху отровата на стоножки, посочва един от учените в екипа Глен Кинг от института по Молекулярна биология, към Куинслед Юнивърсити.
От шестте лекарства за човешка употреба на базата на отрови само едно се използва като противоболково.
То е извлечено от отровата на морски конусовиден охлюв, Мястото на действие на тази отрова са йонните каналчета в централната нервна система.
За разлика от отровата на морския конусовиден охлюв, новоизолираният пептид от отровата на стоножка действа в периферията.
Не е нужно да попадне в главния или в гръбначния мозък, за да предизвика ефект. Затова може да се прилага венозно, подкожно, предполага се, че би било възможно и през устата.
Болките от всякакъв характер се премахват много добре от морфин. Неизбежното пристрастяване и проявата на толерантност към него (за постигане на ефект, дозата трябва да се увеличава непрекъснато), са все сериозни съображения, за да се търсят обезболяващи с друг механизъм на действие.
Противоболковите средства, които човек може свободно да си купи от аптеките - ибупрофен, аспирин, кодеин и др., когато се приемат във високи дози и за дълъг период от време, и те имат неприятни странични ефекти - често върху лигавицата на храносмилателния тракт.