През последните години диетолозите от цял свят насочиха вниманието си към лененото масло, като част от здравословното хранене. В Германия в 30% от тестените изделия са с добавено ленено брашно и ленено семе. Причината е наличните на омега-3 полиненаситени мастни киселини.
Организмът не може да синтезира сам омега-3,
затова е необходимо да бъдат доставени с хранителните продукти. Омега- З се съдържат както в лененото семе, така и в мазните риби. Затова тези продукти станаха синоним на здравословно хранене.
Обвивката на всяка клетка съдържа омега -3,
която осъществява проницаемостта на клетката. Когато отсъстват или тяхното наличие е недостатъчно, в клетъчната обвивка се включва холестерол, но по този начин се губи от пропускливостта на мембраната. В клетката трудно постъпват нужните вещества от кръвта - захар, калций, калий. В същото време се възпрепятства и освобождаването на веществата, произведени в специализираните клетки, например ензими или хормони. Затруднява се също взаимодействието на клетките, но към тяхната повърхност по-лесно се прикрепват свободни радикали, вируси и микроорганизми.
Ако в храната има достатъчно омега – З полиненаситени мастни киселини, нивото на холестерола се поддържа в нормата
и така организмът се защитава от инфаркти и инсулти. Предотвратява се образуването на атеросклеротични плаки, запазва се паметта, вниманието и нормалното тегло.
Лененото масло се приема като лидер по съдържание на омега - З полиненаситени мастни киселини.
Достатъчно е да се консумират по 1-2 супени лъжици ленено масло дневно
към салати или ястия, за да бъде снабден организмът с така нужните му вещества.