Внимателно използвайте мазнината за готвене

Предпочитайте растителните масла не само за салати, но и за готвене - слънчогледово олио, сусамово, пшенично, ленено масло, шафраново, соево, олио от гроздови семки. Употребата им в храненето внася разнообразие във вкуса на ястията и допринася за предпазване от сърдечно-съдови заболявания. Например зехтинът лесно се усвоява и предпазва от чернодробни  и жлъчни болести.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Намалете големината на порциите

Количеството, от което имате нужда на едно хранене са следните: сготвено месо, пилешко, риба - 150 г; сирене - парченце 50 г; кисело мляко - 250 мл; зърнени закуски, овесена каша, варен ориз  в обем, колкото купичка за крем карамел.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Не бъдете "роби” на рецептите

Не се придържайте стриктно към написаните рецепти. В солените ястия може да замените сметаната, наполовина с  авокадо, а в десертите с кисело мляко. Количеството на захарта също може да намалите с някоя и друга лъжичка. Посолявайте по-слабо. Сол винаги може да се добави, ако е необходимо. Натриевата сол задържа течности в организма, респективно увеличава и теглото. 

Снимка:Thinkstock/Getty Images

На похапвайте, докато готвите

Ако сте много гладни пийте газирана вода или дъвчете дъвка. Няма как да не опитвате на вкус яденето, но за всяка опитана хапка, намалете порцията, която ще сервирате на себе си. Не се изкушавайте да "дояждате” неизядената храна на децата, дори и да е най-вкусната част от месото или десерта. Точно тези няколко хапки ще са ви в повече, т.е. излишните калории, за които ще търсите начини как да се избавите от тях.

Снимка:Thinkstock/Getty Images