Магнезият е едно от десетте жизненоважни вещества наред с протеини, въглехидрати, калий, калций, фосфор, цинк, витамините В2, А и В12. Този макроелемент взаимодейства с много ензими и обезпечава най-важните метаболитни процеси. Участва в температурната регулация на тялото и кръвосъсирването. На ден са ни нужни около 400 мг магнезий. При намалено количество на магнезий намалява и калцият, защото те се балансират взаимно. Калцият изгражда здравината на костите, магнезият отговаря за тяхната "еластичност".

Симптомите, свързани с дефицит на магнезий

Остеопороза и счупвания на костите

Мускулни крампи  

Сърдечна аритмия

Хипертония

Безсъние

Раздразнителност

Апатия

Безсилие

Лошо състояние на кожата, ноктите и косата

Детска хиперактивност

Магнезият от своя страна регулира излишния калций в тъканите. Затова в диетата при шипове, освен че се намалява консумация на месо и млечни продукти, се препоръчват храни, съдържащи магнезий.

Естествени източници на магнезий

С високо съдържание на магнезий са тиквата, бразилските орехи, фурмите, черния шоколад, сок от целина и от прясно зеле, пълнозърнеста пшеница, кафяв ориз, фасул, соя, сурови ядки и семена, авокадо, чесън, банани, червен пипер. Зеленолистните зеленчуци - спанак, зелен лук, салати, рукола, броколи и специално техният хлорофил, който оцветява листата им в зелено, се състои от магнезиеви комплекси. Този ценен макроелемент се съдържа най-много в кафявите водорасли.

Хранителните оцветители в полуфабрикатите, различните напитки и много други храни изместват магнезия като още повече засилват недостига на магнезий. При нужда може да се приемат магнезиеви таблетки за по-бърза компенсация на неговия дефицит.

Свързана статия: