Сярата се нарежда в десетката сред най-изобилстващите елементи в тялото. Наречена е "минерал на красотата", защото в особено високи концентрации се съдържа в косата, ноктите, кожата и ставите. Колагенът в съединителната тъкан също е наситен със серни съединения. А както е известно, колагенът придава еластичност на кожата и младежки вид без бръчки. Сярата е градивен елемент в протеина кератин, който е в основата на структурата на на ноктите. Под формата на кератин сярата присъства в косата, кожата и зъбния емейл. Затова се добавя като средство срещу оплешивяване.

За цялостното здраве на тялото на първо място сярата участва в химичната структура на молекулите на аминокиселините – цистеин, хомоцистеин, таурин и метионин.

В кръвта сярата се свързва с тежките метали и ги детоксикира. Това я прави ефективно средство при възпалени стави, сухожилия и мускули.

Хондроитин сулфат е гликозамингликан, важен компонент на основното вещество на костта и на хрущяла. Чрез това съединение сярата  участва в окислителните реакции, чрез включването си в структурата на коензим А.  

Сярата е необходима за стимулиране на имунната защита.

Организмът се нуждае от органичната сяра, позната като метилсулфонилметан (МСМ). Дневна доза сяра МСМ е от 1 г до 4 г дневно. Дозите за млади хора, активно спотуващи може да се повиши двойно.

Храни с богато съдържание на сяра

Един от най-добрите източници на сяра е яйченият жълтък. Големи количества от този минерал се съдържат в чесън, кромид лук, ряпа, домати, брюкселско зеле, бяло зеле,  малини, пшеничния зародиш, соя, риба. Освен от храната, сярата може да се набави под формата на комплексни минерални препарати и хранителни добавки.  Съществуват и мирнерални води със серни съединения, които се пият по препоръка на лекар.