В края на годината изтощението се усеща. В студените вечери ни се иска да поспим повече, а сутрин по-трудно отваряме очички. Обяснение за сънливостта имаме, но какво да направим, за да се тонизираме.

Начини за бързо ободряване

1. Вдишвайте дълбоко през носа и издуйте корема. След това издишвайте през носа като през това време стягате корема. Тази техника успокоява и подобрява тонуса.

2. Изпийте чаша студена вода и тя ще ви разсъни определено.

3. Изяжте шепа сурови ядки. Бадемите, например, съдържат витамин Е -антиоксидант, който помага за съхраняване на паметта и обработка на новата информация.

4. Пуснете си любима енергична музика.

5. Наплискайте лицето си със студена вода.

6. Излезте на чист въздух и на дневна светлина. Истинските слънчеви лъчи поддържат настроението и зареждат мозъка. Дори в студено време, разходката сред природа подобрява паметта и вниманието с 20%.

Начини за запазване на добър тонус  

1. Вечеряйте рано и по-леко, за да заспивате навреме и да имате здрав пълноценен сън. Алкохолът и обилната вечеря пречат на лесното заспиване. А сънят е изключително важен за тонуса на тялото и умствената концентрация.

2. Не пропускайте празници и тържества. Времето прекарано с приятели и роднини, изпълнено с положителни емоции поддържа в отлично състояние ментално здраве. Топлите чувства обогатяват с вдъхновение, увереност и желание за действие.

3. Не забравяйте да изяждате по една ябълка всеки ден. Ябълките са отличният плод за поддържане на паметта. Изследвания сочат, че ябълковият сок понижава риска от болестта на Алцхаймер и поддържа активна мозъчната дейност.

4. Четете книги, защото това е сигурен начин да развивате своите умствени способности - натрупване на информация, обогатяване на стила, развитие на въображението, освобождаване от ежедневната преумора.

5. Ежедневната физическа активност е най-добрият метод за "презареждане” на мозъка. Упражнения или бягане създават положително настроение поради отделените хормони на удоволствието. Освен това се стимулира имунната система и устойчивостта към вирусните инфекции през зимата.

Свързани статии