Едва ли някой не познава болките в мускулите след претоварване от упражнения във фитнес залата или след дълга 3-4 часова екскурзия в планината. Едно от обясненията за мускулната треска е увеличеното образуване и задържане на млечна киселина в мускулната тъкан. Другото е, че екстремните тренировки водят до скъсване на мускулни влакна, на мястото на които се развива възпалителен процес. Получават се симптомите на възпалението - оток, зачервяване и болка.

В леките случаи болката изчезва в рамките на следващия ден, но от по-сериозните тренировки може да се задържи няколко дни.  

Често начинаещите са потърпевшите. Не трябва да се стремите към екстремно натоварване от първо влизане в залата. За да не се получи мускулна треска, човек трябва да се занимава с физически натоварвания постепенно. 

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Масажът и самомасажът помагат с изцеждащи движения в посока от периферията към тялото, за да се изтласка натрупаната млечна киселина. Масажът подобрява още и кръвообращението, съответно и снабдяването на мускулите с кръв и кислород. 

Стречингът след тренировка съдейства да се разтегнат мускулите, които са били принудени да се контрахират в продължение на дълги серии упражнения. Леките упражнения след натоварването също съдейства за нормализиране на мускулното напрежение. 

Може да вземете витамин С и аспирин за по-ефективно и бързо премахване на тръпките и болезнеността.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Релаксацията на цялото тяло и на ума помагат за възстановяване на напрегнатите мускулни групи.

Отлично въдействие оказват топлите вани и сауната. В съчетание с минерална вода ефектът е много по-бърз за облекчаване на мускулната треска.

Пийте повече от 1,5 л вода в дните, в които се натоварвате с упражнения, бягате или излизате на поход в планината.

Осигурете си условия за почивка и пълноценен сън. Организмът има нужда от възстановяване след всяко претоварване.

Снимка:Thinkstock/Getty Images