За повече жени е трудно да си обяснят чувството на тревожност и потиснатост, свързани с настъпването на менструалния цикъл, но те имат много специфична причина - и това е един и същ хормон, използван в много случаи за контрол на раждаемостта в противозачатъчните медикаменти.

Според Американския конгрес на акушерите и гинеколозите 85% от жените изпитват предменструален стрес в дните, предхождащи месечния цикъл.

Състоянието е съпътствано с физически симптоми като болки в ставите или гърдите, главоболие и безсъние, както и често от негативни чувства, свързани с безпокойство, стрес или гняв - те обикновено са най-неприятната част от нещата. Какво всъщност се случва в мозъка, че прави предменструалния синдром (ПМС) толкова тежко изпитание всеки месец?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Всичко очевидно се свежда до един хормон - прогестерон, коментира Ингер Сандстрьом Порома от Университета в Упсала в Швеция, един от водещите експерти по мозъчния метаболизъм и половите хормони.

Прогестеронът, който се освобождава след овулацията, е една от двата основни женски хормона. Другият - естрогенът, се освобождава през първите две седмици от цикъла и има като цяло благоприятен ефект върху настроението на дамите.

Естрогенът увеличава в мозъка серотонина - хормонът, който най-често се свързва с щастието и усещането за благоденствие. От друга страна, прогестеронът може да има депресиращ ефект върху главния мозък.

Последните изследвания на хормоналните контрацептиви за контрол на раждаемостта откриват ясна връзка между тях и депресията. Това едва ли е изненадващо, казва експертката, тъй като всички хормонални контрацептиви съдържат прогестерон, а някои са само чист прогестерон.