Защо се храним, когато не сме гладни? Защо ни привличат сладки и солени лакомства, когато сме ядосани, отегчени, тъжни, обидени, самотни?
На тези въпроси най-точно отговарят холистичните нутриционисти, които разграничават два основни вида храна: първична и вторична. Първични са тези храни, които хранят душата и емоциите ни и задоволяват желанието ни за обич, разбиране, любов, игра, креативност, съзидателност, удовлетвореност. Най-лесно е да усетите ‘’ситостта’’ от първична храна, когато сте влюбени, започнали сте нова и вълнуваща работа, родило ви се е бебе, или сте взели труден изпит. Сякаш не стъпвате по земята и последното, за което мислите, е парче торта. Вторична е тази храна, която използваме, за да нахраним тялото си – закуската, обяда или вечерята.
Човешкото тяло не може да съществува без храна и вода. Подложен на пълна липса на храна, организмът загива. Всички ние се храним, за да поддържаме основни жизнени процеси, за да имаме енергия, да сме здрави и да бъдем витални и щастливи. Храненето започва да става наш неприятел само тогава, когато т.нар вторична храна започне да замества първичната, т.е. задоволяваме нуждите на душата си с храната в чинията си.
Може да започнете деня си с органична закуска, да обядвате в изискан макробиотичен ресторант, да пиете зелен чай, отгледан в най-добрите райони на света и вода донесена от Фиджи, но ако в края на деня се прибирате в токсичната атмосфера на своя брак или трябва да се върнете на работно място, където колегите ви подценяват, това се отразява на първичното ви хранене. Колкото и добро да е менюто ви, в 12 през нощта може да започнете да тършувате в хладилника, без да сте гладни и да саботирате всичките си опити за здравословно хранене. Помните ли как Миранда от ‘’Сексът и градът’’ изхвърли вкусното брауни в коша, след като не можеше да спре да го яде? После го извади, хапна още малко и накрая и се наложи да го залее с препарат за чинии, за да не изяде и последните парчета.
Ако и вие сте сред милионите жени, които се хранят без да са гладни, добре дошли в клуба. Няма нищо лошо в това, именно емоциите ни правят човешки същества. За да се преборите с емоционалното хранене не е нужно да променяте емоциите си, а само да бъдете съзнателни за тях.
Във втората част от този материал ще научите как да действате при пристъп на нужда от емоционално хранене, така че никога повече да не ставате негова жертва.
Със съдействието на www.artofrealfood.com