Мисълта й се лее, изпреварвайки въпросите, които искам да й зададам. Упоена от гласа й, слушам в захлас и забравям да питам.

От 1997 година насам Анастасия се впуска в света на медийното пространство. Работи като телевизионен репортер и водещ, радио-водещ, активен журналист и редактор. Във фокуса й са културните новини и хората на изкуството – музиканти, актьори, друг тип артисти. Слушателите на предаванията й първи отбелязват, че гласа й е мек и омайващ. Доскоро работи и като PR и организатор на големи музикални събития, едно от които е Spirit of Burgas. Първата й любов обаче е музиката.

Едва 5-годишна Анастасия хваща цигулката. Има нелеко детство, което отрано я насочва към духовни занимания, едно от които е системата на йога. Всъщност, първите си стъпки в нея Анастасия дължи на своята преподавателка по солфеж. Тя е и първият ментор, който посява у младото момиче семето на познанието и устрема към духовно себеусъвършенстване.

Анастасия има бакалавърска степен по детска психология, магистратура по връзки с обществеността, а в момента е докторант по Психология на здравето в катедра "Обща, експериментална и генетична психология" в СУ. Сертифициран инструктор е по йога на смеха и по хата йога. Притежава основно ниво на Метода Силва. Тя е истински гуру, от когото можем да научим много за самите себе си и всичко онова, което ни вълнува в духовен и психоемоционален план. Ето какво сподели тя с нас:

Ladyzone.bg: Как се реши да обединиш журналистиката и музиката – две толкова светски професии, с интерес към пътищата за физическо, психо-емоционално здраве и личностно усъвършенстване?

Анастасия Манлихер: "Учейки психология, осъзнах много неща за себе си и света, който ме заобикаля. Журналистиката все още продължава да е отчасти мое занимание, но в крайна сметка тя, както и PR-ът, са приложими в много други сфери - с каквото и да се захване човек днес, умението да се представя добре, е много важно. В сесиите ми за психо-емоционално здраве, умението ми да разпитвам хора, да извличам най-важната информация, ми помага. Това съм го усъвършенствала с годините, в които съм взимала стотици интервюта за радио, телевизия, печатни или он-лайн медии. Всъщност това, което в момента се опитвам да правя, изкристализира в международен план като една нова професия, която получава названието health coach („здравен учител” от английски език). Това е човек, който направлява в здравословен план другите. Тук обаче се има предвид нещо повече от физическо здраве. Системите на йога, дао, чи гун са чудесни начини да започнем да работим върху себе си на няколко нива едновременно. Всъщност всички тези запазили се от хилядолетия системи са пътеки за морално и психо-физично развитие, които ни помагат да развиваме себе си физически, но и да усъвършенстваме ума, духовната си същност, възпитават у нас висока ценностна система. Последната днес е голям дефицит сред цялата човешка цивилизация и това си личи по всички събития напоследък, които ни стряскат и ужасяват."

Това ли е формулата срещу негативното мислене, бавното и постепенно приучаване на съзнанието към все по-положителен модел на мислене?

"В интерес на истината, основна е промяната на мисловните модели, често съдържащи страх, който ни блокира. Успеем ли да подменим негативните убеждения с положителни мисли ще настъпи промяна в живота ни. Установих от собствен опит, че човешката психика е точно като мускулатурата. Когато искаме да сме в по-добра физическа форма - спортуваме. В началото ни е трудно, но знаем, че ако сме постоянни, с времето ще дойдат и първите видими резултати."

Разкажи ни за йога на смеха? Каква е ползата от този вид практика?

"Йога на смеха е едно жизнерадостно занимание, което се състои от забавни игри и упражнения по смях. Идеята е не просто да разтоварва, но да накара човек да се отърве от прекалено голямото си его. По време на един сеанс по йога на смеха е много важно просто да се оставиш да се наслаждаваш максимално на това, което се случва по време на сесията. Естественото чувство на радост ни е дадено по рождение. То до голяма степен ни е било отнето от възпитателната система със забраните да не вдигаме шум, да не се смеем, да седим мирни, да бъдем сериозни и строги, да се подчиняваме. Целта е да си го върнем. Всички сме чували фразата: „Смехът е здраве”. Докато се смеем, в телата ни се изливат цели коктейли с хормоните на щастието: серотонин, ендорфин, окситоцин, и започваме се чувстваме по-добре. На мен лично смехът ми даде много в един много тежък период от живота ми."

Водиш часове по хата йога?
"Водя часове, в които съчетавам йога асани с упражнения и пози от други системи, които работят върху проблемите в гърба, кръста, врата, таза. Това е единият ми фокус. Другият е работата с ди-стреса, което включва дихателни техники, медитативно техники, автогенен тренинг, който обаче аз разработвам с някои елементи от енергийната психология. Работя и върху убежденията и мисловни модели и тяхната трансформация."

Като спомена за убежденията, могат ли те да въздействат върху съзнанието, а оттам и върху целия житейски път на човека?

"В психологията има разграничени личностни типове – А, В, С, D. Те описват как определени особености на характера могат да доведат до определени заболявания. Установено е например, че хората, които са склонни лесно да избухват, имат повишен холестерол. При тях е висок и рискът от сърдечно-съдови заболявания. Хората пък, които са склонни твърде много да потискат емоциите си, да гълтат горчивите хапове на ежедневието, са склонни към инсулти, инфаркти и ракови заболявания. Биохимичните процеси в нас зависят не само от храната, която приемаме, но и от емоциите, които доминират у нас."

Има ли техники за отпускане, които можем да използваме на работното си място, които да ни настроят на позитивни честоти, и би ли ни издала някои от тях?
"Да, има такива техники. Всъщност те са и акцент на моите анти-стрес сесии. Най-простичката сред тях е всеки път, когато се сблъскаме със силен стрес и не можем да го преодолеем в мислите си и на физическо ниво, да поемем дълбоко въздух през носа, така че да усетим как гръдния ни кош се повдига и да издишаме през леко отворена уста - бавно, плавно, но категорично. Повтаряйки това в рамките на 5 -10 -15 минути, ако се налага половин или 1 час, няма как да не усетим, че умът започва да се прояснява, тялото си отдъхва от пренапрежението, мисловните процеси започват да се наместват. "

Ето и една кратка медитативна техника от известен френски невробиолог и психиатър, приложима при конфликтни ситуации.