Пролетта може и да е дошла, но това не означава, че трябва да се отдадем на пролетната умора. Кажете "Не!" на депресията, умората и лошото настроение с тези 7 начина - леки, щадящи и от природата.

Риба
Щастливите хора консумират повече продукти, съдържащи омега-3 мастни киселини. Те киселини не могат да се синтезират от човешкото тяло и може да ги получите само от храни като сьомга, херинга, риба тон, сардини, скумрия. 

Светлина
Ако ежедневието или работата ви не позволяват да сте по-дълго време на природна светлина, може да използвате светлинни кутии. Седнете пред уреда за 20 минути и поемете от светлината. Първоначално светлинните кутии са използвани за лечение на афективни разстройства. Тяхната полза се сравнява с действието на антидепресантите. Те повишават нивото на серотонин, който отговаря за доброто настроение.

Дишане
Дихателните техники са много ефективни за повишаване на настроението. С тяхна помощ може да балансирате нивата на стрес. Дори тежки психически неразположения могат да се лекуват с диафрагмено дишане.

Куркума
Позната още от древността с лечебните си сили, куркумата е не само вкусна подправка за приготвяне на пилешко, но и истинско лекарство срещу лошо настроение. Смесете чаена лъжица куркума с черен пипер и добавете хладка вода. Звучи странно, но тази напитка наистина ще подобри настроението ви.

Шафран
Шафрановото лате е екстремен начин да се разтеглите в широка усмивка. Ако страдате от депресия или сте апатични, смесете в чаша топло мляко 1 чаена лъжица канела с 5 цветчета шафран. Изпийте преди сън. Ще ви помогне да избягате от тревогите.

Продукти с фолиева киселина
Фолиевата киселина (витамин В9) действа на мозъка и му помага да превърне триптофана в серотонин за добро самочувствие. Храните богати на фолиева киселина са боб, спанак, брюкселско зеле, гъби, банани, дини, лимони, броколи, манголд и др.

Спортувайте
Физическата активност на организма го кара да произвежда повече ендорфини – хормони на щастието. Дори когато излезете от фитнес залата, тялото ви продължават да потиска кортизола, който е хормонът на стреса. При хората, които спортуват, нивото му е наполовина по-ниско, в сравнение с тези, които не са физически активни.

Снимка: iStock