Всички сме чували за последиците от алкохола – намалява физическата сила, пречи на абсорбцията на ценни за организма минерали, изчерпва по-бързо витамините от тялото, повишава кръвното налягане, уврежда сърдечно –съдовата система.

Злоупотребата с алкохол ни прави по-лениви, тромави и уморени, намалява концентрацията и отслабва паметта, състарява кожата и отслабва имунната система.

Замисляли ли сте се обаче, какво се случва в организма на човек, който е спрял употребата на спиртни напитки в продължение на месец или дори само на един уикенд?

#Кожата се изчиства и подмладява
Алкохолът е диуретик, който не позволява задържането на вода в организма. Затова и хората, които редовно консумират алкохол, се отличават със суховата и бледа кожа. Ето защо отказът от него връща водата в клетките, в резултат на което лицето се прояснява и възвръща младежкия си и свеж вид. Добре хидратираната и почистена кожа понижава риска от кожни заболявания като розацея и екзема.

#Сексът е по-добър
Няколко глътки алкохол могат да ви дадат чудесен тласък на самочувствието, но те също така намаляват нивата на тестостерон и увеличават тези на естрогена. Това от своя страна води до притъпяване чувствителността на нервните окончания, които влияят върху нивото на сексуалната възбуда.

#Килограмите намаляват
Алкохолът е пълен с празни калории и захари, излишни за организма. Проучвания сочат, че дори умерената консумация на алкохол може да прибави към дневното ви меню още 400 калории отгоре. Редовната му консумация пречи на изгарянето на мазнините. Ето защо спирането на алкохола възвръща естествените процеси в организма, а оттам и стимулирането на добрия метаболизъм.

#Мускулатурата заяква
Алкохолът води до намаляване на физическата сила и до увреждане на мускулната тъкан. Консумацията му намалява усвояването на протеините с 20%. Последиците от това са нисък тонус и липса на енергия.

#Увеличава нивото но хидратация
Няколко глътки алкохол забавят функциите на бъбреците и възможността им да реабсорбират водата, което води до загуба на течности, а оттам и до дехидратация на организма.

#Подобрява съня
Докато вечерното питие позволява да заспите по-бързо, в същото време то води до смущаване дейността на петата фаза на сън, известна още като РЕМ-фаза (от англ. REM - Rapid Eye Movement, превод: бързо движение на очите) – фазата, в която спящият сънува. Нарушаването й води до сънливост, отслабване на паметта и концентрацията.