След ценните и полезни съвети на арх. Грънчарова около интериорния дизайн и аранжиране на домашното антре и дневната, днес е ред да обърнем внимание на едно друго помещение, където не малка част от дамите с уклон към кулинарното изкуство обичат да прекарват значима част от свободното си време – домашната кухня.
Актуалните тенденции, удобствата и иновациите при съвременната кухня – за всичко това, не без намесата на добрия стар Фън Шуй, разказва арх. Боряна Грънчарова:

Как можем да постигнем естетична и елегантна визия на кухнята си, като в същото време запазим комфорта и функционалността в нея?
Всяка домакиня би желала да има практична и красива кухня, която да я вдъхновява за кулинарни шедьоври. За мен водещ принцип в обзавеждането на кухнята трябва да бъде функционалността. Моделите да са с изчистена линия, с ясни и прости обеми, които да побират много неща. Ето защо не е чудно, че се наблюдава превес на минималистичните стилове и иновативните решения за това помещение.
Ще дам някои примери за полезни неща, които са съвместими с почти всеки стил. Много е удобно да се използват различни видове чекмеджета за различна посуда. Най-горните под плота например може да са по-плитки и да съдържат прибори или подправки. За тази цел трябва да имат вътрешни делители, за да не се създава хаос. На по-ниските нива е добре да бъдат разположени по-дълбоки чекмеджета, в които да разполагаме тенджери и тигани. Всички знаем и за тесните изтеглящи се механизми за бутилки.
Искам да обърна внимание и на един по-нов начин за съхранение на зеленчуци, така че да не са на показ. Говоря за шкаф с вертикални чекмеджета - във всяко от които се поставят различните зеленчуци. А във всяка ниша или на пръв поглед неизползваемо място можем да поставим стелажи за буркани и консерви например, скрити зад вратички. Много удобни и естетични са и кухненските острови, които могат да се превърнат във фокус на композицията. Каквото и да измислим, най-важно е мнението на домакинята и нейните изисквания.

 

Какви са актуалните тенденции за кухнята тази година?
Като ярка насока се очертава високата ефективност на обзавеждането и оборудването. Използват се все по-нови механизми и плъзгащи повърхности, за да може всичко да е добре организирано и съхранено. Друга тенденция е употребата на смели цветове. Но силните наситени тонове трябва да се съчетават с по-нежни и пастелни такива, за да се омекоти излъчването. Доста са актуални и гладките, полирани и лакирани видими повърхности. По отношение на избора на гръб на кухнята /имам предвид пространството между горните и долните шкафове/ – сега са много предпочитани плочките, наред с мебелните плоскости. Фаянсът си има своите предимства като многообразие от декори и размери, наличие на готови пана, както и, не на последно място, лесната поддръжка. Доста по-креативно решение е вместо гръб да поставим тесен аквариум с цветни рибки и декоративни растения.
Преди малко споменах за кухненските острови. Те все повече се налагат не само като помощен плот и място за съхранение на още принадлежности, но и като основен декоративен акцент в пространството. Търси се уникална визия чрез нестандартна форма, материал, цвят и стилистика. Островите биха могли да са с вградени уреди за готвене или мивка, както и да са свързани с маса за хранене в цялостна композиция. Има и друга тенденция – най-вече в индустриалния стил – кухненският остров да е подвижен. Така имаме възможност да го преместваме, когато не ни е нужен, и да си освободим повече място. Набляга се на изработки от неръждаема стомана, масив, гранит, естествено дърво и на всякакви интересни комбинации от различни материали.
Друга тенденция е в детайлите – например все по-популярни стават матираните с цвят на петрол смесители за мивки, обков на шкафове, основи на осветителни тела. Също „моден” материал е и месингът – отново за обков, дръжки, лампи и всякакви други елементи. Въобще няма да сбъркате, ако използвате металически акценти в златисто, медно, бронзово. Друг начин да добавим индивидуалност е да заложим на цветна мивка от композитен материал вместо традиционните от алуминий или стомана.
Нека отбележим и тенденцията в цветовете, особено при минималистичните кухни на по-голяма площ – вече се предпочитат по-тъмни нюанси, особено на графитено сивото, както и вечната комбинация от черно и бяло, която винаги стои изискано. Понякога се добавя по един сигнален цвят в малки количества.
Освен всичко казано дотук, рустикалните кухни също имат своя чар. А той се дължи на естественото дърво, грубите каменни плочи, керамиката, дървените греди по таваните. Плотовете са от гранит или мрамор. Дървото може да е тъмно, светло или нарочно състарено /”прожулено”/. И в този романтичен дизайн може да постигнем неочакван ефект, ако добавим няколко модерни елемента. 

Какви осветителни тела са най-подходящи за кухнята?
Всяка кухня трябва да е добре осветена. Освен общото осветление по тавана, много подходящи и естетични са - функционалното над мивката или изцяло под горните шкафове /обикновено LED ивици/ и висящите лампи /единични или в групи/ над острова или масата за хранене. 

Отделна кухня или кухня в дневната?
Всичко зависи от индивидуалните предпочитания и тук няма задължителни правила. Макар че отдавна вече сме свикнали с удобството на отворените пространства, обединяващи дневна, трапезария и кухня, трябва да търсим единен подход към интериора. Ако желаем, можем да разграничаваме малко или много отделните пространства с помощта на барове, кухненски острови, високи етажерки, аквариуми, камина, стъкло и т.н. Възможностите са много.

Какво трябва да знаем при аранжирането на малката кухня?
Първо, да използваме „по-леки” материали като стъкло вместо дърво, например за вратите на шкафовете. Второ, да залагаме на по-малки, компактни и многофункционални уреди. Трето, да наблягаме на откритите рафтове – те оптически уголемяват пространството - особено ако на тях подредим атрактивен сервиз чаши, който да отвлича вниманието от малките размери на помещението. Четвърто, да използваме силно осветление и необичайни осветители. Пето, добра идея е на фона на светла пастелна стена да направим някаква флорална декорация – това ще създаде допълнителна дълбочина.

И отново за почитателките на Фън Шуй, няколко съвета за аранжиране на кухнята според философията на древното китайско изкуство?
Във философията на Фън Шуй има пряка връзка между кухнята и общото благополучие на семейството. Влизайки през входната врата, кухнята не бива да е първото място, в което попадаме. Специалистите препоръчват тя да е във вътрешността на жилището или обърната към центъра му, за да е със спокойна и уравновесена енергия. В никакъв случай печката не трябва да се вижда от входната врата, както и да е точно срещу врата на тоалетна или стълбище.
Важно е и разположението на останалото оборудване - уредите, свързани с елемента Вода /хладилник, мивка, съдомиялна/, не бива да се разполагат срещу печката и котлоните /елемента Огън/ или в непосредствена близост едни от други. Печката трябва да се поддържа чиста и в изправност, иначе се създава отрицателна Ци.
Кухнята е хубаво да бъде светла, приветлива и добре проветрена. Застоялите миризми влияят негативно върху късмета на домакинството. По същата причина и кошчето за боклук трябва да е или скрито в шкаф, или далеч от мястото за приготвяне на храна /примерно на балкона, на двора/.
Най-добре е кухнята да е близо до трапезарията или на едно ниво с нея. Още по-добре е, ако поставим на масата или бар-плота купа с плодове – това подхранва благоденствието и изобилието в дома. Подобен ефект се постига и с огледало, което да отразява масата за хранене – така „умножаваме” храната и благополучието вкъщи.
По отношение на цветовете – хубаво е да се съчетават едновременно успокояващи и стимулиращи тонове. Някои специалисти съветват да се използва повече бяло за уравновесяване на огнените и водни елементи в кухнята.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement