Не е тайна, че човек прекарва близо 80-90 % от живота си в затворени, изолирани от външната среда помещения. Купищата здравословни проблеми (поне по-голямата част от тях), честата сънливост или дискомфорт – всичко това се дължи на затворения начин на живот, на изолацията ни от външната среда и природата.

Какво можем да направим, особено през този неблагоприятен сезон, за да оптимизираме микроклимата вкъщи и да тушираме нездравословната среда? Най-взискателни, разбира се, трябва да бъдем именно тогава, когато у дома има бебе.

  • Да започнем с температурата на въздуха

При наличието на парно или отопление с електрически уреди трудно се поддържа балансът между най-добрите за зимния сезон температури (19-20 градуса) и изискуемото ниво процентно съдържание на влага във въздуха (30 – 60 %). Затова първата ми грижа беше да се снабдя с метеостанция – уред за измерване температурата и влажността на въздуха. Така винаги съм осведомена и мога да реагирам адекватно – дали да повиша температурата или влажността и доколко.

  • По отношение чистотата на въздуха

Рискуваме въздухът в детската стая да е силно замърсен, ако не отваряме прозореца редовно независимо от времето навън. Това помага и да се сведат до минимум условията за поява и задържане на влагата, благоприятстваща развитието на плесени, мухъл и бактерии. Също така честото проветряване е и ефективна мярка срещу риска от алергии.

Замърсяването на въздуха се дължи

на отровните летливи вещества, които се отделят от мебелите, боите, стените, както и на вредните за организма положителни йони, излъчвани от компютри, телевизори, мобилни телефони, даже от осветителните тела. Дори да освободим детската стая от повечето електроуреди, тове не е достатъчно. Хубаво е да увеличим концентрацията на отрицателни йони и така да осигурим ободряващ и здравословен въздух за нашето дете. Най-доброто средство за тази цел е да се снабдим с йонизатор.

  • Немаловажен фактор е въздухът в стаята на бебето да бъде достатъчно богат на кислород

Не много, но достатъчно домашни растения помагат да се постигне това, тъй като те фотосинтезират, т.е. приемат въглеродния двуокис, а отделят така необходимия и скъпоценен кислород. Едновременно с това те поглъщат и голяма част от положителните йони.

  • Няма по-пълноценно и чудотворно въздействие

от директния досег и прякото общуване с майката-природа. Затова ежедневните разходки навън, особено в планината, са незаменим източник на жизненост и здраве, на енергия и лечебна сила за нашите деца.

Снимка: Thinkstock/ Guliver Photos