Отправяйки се на път с цялото семейство, ние се надяваме, че по време на отпуската децата ни ще укрепят здравето си, ще получат нови впечатления и емоции и ще се върнат здрави и жизнерадостни вкъщи. За да се случи всичко това, трябва да имаме предвид няколко важни момента.


Аклиматизация

Не забравяйте, че всяка глобална смяна на местожителството (с промяна на височина, атмосферно налягане, влажност и температура) често води до възникване на т.нар. аклиматизационен синдром. Той се проявява като обща отпадналост и склонност към разболяване, свързани с адаптацията на организма към новите условия на средата. Тук съществува следната зависимост - колкото по-малко е детето и по-далечно мястото, където се намираме, толкова по - голяма е вероятността от проблеми, свързани с аклиматизацията.

Ако все пак сте решили да смените рязко средата, в която живеете, с напълно различна обстановка, в която да почивате, то планирайте минимум 20 дни (10 за аклиматизация, и 10 за нормална почивка).

Безопасност на летището и гарата

За да не изгубите детето от поглед на такива оживени места, облечете го в ярки дрехи, и предварително се уточнете с него къде ще се срещнете в случай, че се загуби.

Собствен багаж

Купете на детето собствена детска чанта, в която то да може да носи някоя и друга играчка, книжка,  малко храна и вода. Наличието на собствен багаж, за когото трябва да се грижи, възпитава у детето чувство на отговорност, като едновременно с това, то се чувства полезно поради „помощта”, която оказва на възрастните.

Хайде да поспим

Децата (както и възрастните) по-леко понасят продължителното пътуване, ако през по -голямата му част спят. Затова планирайте по възможност тръгване в ранните или нощните часове - тогава е и по-хладно.

С какво да се занимаваме?

За да заинтригувате детето по време на пътуването, вземете със себе си занимателни играчки: книжки с картинки, играчки с магнитчета, малка дъска за рисуване, и т.н. Важно е играчките да не са прекалено малки и да не се разглабят лесно (в противен случай, търсенето на разпилени части ще ви изнерви допълнително). Едновременно с това, вземете със себе си и някои от познатите му играчки - хубаво е да има и такива, с които е привикнало да си играе.

Лакомства и вода

Следваща задължителна част от багажа - това са детските лакомства и бутилката с вода. По правило, хлапетата обичат ярките и шумни опаковки, затова вместо да приготвяте един пакет с много храна - вземете много пакетчета с малко храна. Отварянето на всяко пакетче е интересно упражнение, при което детето ще ангажира своето внимание и времето ще лети по-бързо.

Много полезни са мокрите кърпички - децата обичат старателно и дълго да бършат седалките в самолета или колата. Също така, те обичат и да слагат разни лепенки наоколо, да ги разлепват и да се опитват отново да ги залепят.

Необходимите играчки

Тук, разбира се, е нужно да се отчитат интересите на всяко отделно дете, но има и „универсални” играчки, които доставят радост на всеки малък курортист! На първо място - топките, след това са водоплаващите играчки, и най-накрая - воден пистолет или лейка. Няма дете, което да не обича да полива себе си и околните с вода! Вземете и някаква малка чантичка или раничка... Децата си умират от удоволствие да ги влачат нагоре - надолу!


Невероятно полезна вещ е надуваемият басейн. Естествено, къпането в морето е незаменимо, но е възможно водата сутрин да е хладна, може да има вълни, а пък особено в първите дни, е добре да не се прекалява с плацикането в морето. В тези случаи басейнчето е просто незаменимо - водата в него се стопля бързо, детето е под непрекъснат надзор, и риска от това да се нагълта с прекалено много солена вода е малък. Един съвет - не се предоверявайте на помощните средства за плуване, като пояси, надуваеми дющеци, лодчици, и т.н. Във водата най-надежното средство са здравите бащини ръце!

Ако детето има някакво хоби или спортува, не е задължително да носите със себе си допълнителни пособия. Повярвайте, рязката смяна на обстановката и огромното количество нови впечатления и усещания сами по себе си са достатъчни за неговото развитие. Най-важното, което не трябва да забравяте - това е любимата му играчка. Практически всяко хлапе има своята любима кукла, кола или дрънкалка, която за него е малко парче от познататия, топъл и уютен дом...

Приятна почивка!

Автор:
 Ростислав Райчев, обикновен баща

Материалът е предоставен от www.mamatatkoiaz.bg