Семейството остава най-сигурното място, дори в един свят, който се променя с всеки изминал ден. На 15 май се отбелязва Международния ден на семейството. 

На тази дата планетата се спира за миг, за да отдаде почит на най-древния, най-крехкия и същевременно най-устойчивия модел в човешката история – семейството. От 1993 г. насам Международният ден на семейството не само отбелязва тази сакрална връзка, но ни напомня за нейната променлива природа – от богатото родословно дърво до новите формули на близост и принадлежност. Както е казал философът Джордж Сантаяна:

„Семейството е един от шедьоврите на природата“

Историята на този ден започва в Организацията на обединените нации. Общото събрание решава да провъзгласи 1994 г. за Международна година на семейството, като отзвук на глобалните промени в демографията и социалната структура. Следващата логична стъпка е обявяването на 15 май за Международен ден на семейството, което се случва с резолюция. Оттогава всяка година тази дата се отбелязва с теми, които отразяват предизвикателствата в съвременното общество- от образованието и социалната защита до дигитализацията и климатичните промени. Но въпреки темите, в основата си празникът остава личен - той започва и завършва в сърцето на дома.

Как се отбелязва по света и у нас

По света този ден се чества по различни начини, но с една и съща мисия- да напомни, че семейството е в центъра на всяка култура.

  • Сингапур
    Движението "Dads for Life" насърчава активното участие на бащите чрез програми като "Fathers@Schools".
  • Гана
    Организират се събития, посветени на децата и тяхната защита в контекста на ситуацията в страната. 
  • България
    Международният ден на семейството често преминава под знака на неформални събирания – пикници, разходки и разглеждане на семейни фотоалбуми с носталгия и гордост.

В съвременната култура този ден се е превърнал и в повод за споделяне в социалните мрежи, където хиляди снимки с хаштагове #FamilyDay и #MyRoots разказват интимните истории на милиони хора по света.

Силата на семейството

Семейството е огледалото на обществото и неговото състояние разкрива здравето на една нация. И именно затова ООН и различни правителствени и неправителствени организации инвестират в изследвания и инициативи, насочени към семействата -политики за съвместяване на професионалния и личния живот, достъп до здравеопазване, грижа за възрастните хора и равноправие между половете. Защото, както отбелязва големият китайски философ Конфуций: 

Когато семейството е в ред, държавата също е в ред.

Семейният кръг – вечен източник на вдъхновение в изкуството

Културната и художествена сцена отдавна отдава почит на семейството и то не като клише, а като неизчерпаем източник на смисъл и красота. Филмите, които ни разсмиват, разплакват и понякога леко объркват, често започват именно от семейната трапеза. Вземете например абсурда и трогателната истина във филма носител на Оскар Всичко навсякъде и наведнъжна режисьорите Даниел Куан и Даниел Шайнърт, както и неочакваното пътешествие към помирение в лентата „Мис Слънчице“ на режисьорското семейство Джонатан Дейтън и Валери Фарис. А какво да кажем за фината меланхолия в шедьовъра „Призови ме с твоето име“ на Лука Гуаданино?  Историята за внезапната и силна любов, пламнала между момче и госта в лятната вила на родителите му над морските скали на италианската Ривиера, събужда толкова много въпроси за толерантността и приемането на различията.

Семейството не е само биология, а любов, грижа, понякога хаос, но емоционален спасителен пояс. А в литературата, още от Толстой насам, семейството е като театър на големите драми и малките спасения. „Всички щастливи семейства си приличат; всяко нещастно семейство е нещастно по своему“ - пише той. Джонатан Франзен от своя страна показва, че дори в модерния свят, пренаситен с информация и самота, връзките между роднини, родители и деца остават най-истинската ни драма и най-сигурната ни истина.“

Снимка: facebook/NikkiB Photography

Дискретният чар на семейството

На 15 май празнуваме именно това неидеализирано семейство, а реалното, несъвършеното, шумното, понякога трудното за разбиране, но винаги съкровено. Семейството като нишка, която ни свързва с миналото, но и като светлина, която ни води напред. И може би точно в тази амбивалентност, между уют и напрежение, между приемане и промяна, се крие дискретният чар на семейството. То е сцена, на която играем най-силните си роли, но и сцена, в която сме видени в цялата си човешка уязвимост и несъвършенство. Семейството е и убежище, и предизвикателство, мястото, където започва първият ни смях и понякога и първата ни болка. Или както казва Дезмънд Туту: Вие не избирате семейството си. То се Божият дар за вас, както и вие за него.“

На 15 май нека да съживим най-добрата формула на традициите в семейството. Да отворим старите албуми, да изпратим съобщение на близките, да се обадим на родител или просто да поканим децата за вечеря без телефони и други дразнители в съвременния свят. Нека този ден ни напомни, че в хаоса на живота семейството остава нашият тих пристан. Или както казва поетът Робърт Браулт:

„В крайна сметка семейното щастие не е нещо голямо – то е в малките неща, направени с голямо сърце.“

Подкаст с едно изключително забавно семейство - Роглеви, вижте във видеото. Ако сте пропуснали по-горе, гледайте го тук. 

 

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK