Интервюто с д-р Джаудат Макки - уролог, андролог в МБАЛ „Надежда“, дава отговори на най-често задаваните въпроси, свързани с мъжкия стерилитет.
Мама, татко и аз (МТА): Кога е необходимо двойките с репродуктивен проблем да се консултират с андролог?
Д-р Макки: Обикновено двойката разбира, че има репродуктивен проблем, когато се опитват да имат дете и нещата не се получават за срок между 6 месеца (ако жената е над 35 години) и 1 – 2 години (ако жената е под 35 г.). Ако бременността не се случва редно е мъжът да се консултира с андролог, а жената с акушер-гинеколог, специалист по репродуктивна медицина. Съответно андрологът насочва мъжа към необходимите изследвания. Първо се прави т.нар. оглед, палпация и ехографско изследване, след което - спермограма. Тя е основен метод за установяване на репродуктивни проблеми при мъжа. Важно е спермограмата да бъде направена в специализирана инвитро клиника, а не в случайна лаборатория. Преди изследването трябва да има въздържание от 3 до 5 дни.
МТА: Кои са най-разпространените причини за мъжки фактор на стерилитет?
Д-р Макки: Причините са много и най-разнообразни. Някои от тях могат да се появят още при раждането. Например крипторхизъм, когато тестисите се задържат в коремната кухина и не могат сами да се спуснат в скротума. Обикновено майката забелязва този проблем. Тогава е необходимо да се обърне към детски уролог. При установяването на заболяването, първоначално се прилага хормонално лечение, и ако до третия месец няма резултати се преминава към оперативна намеса. По мои наблюдения след извършването на тази оперативна намеса, за освобождаването на тестиса и вкарването му в скроталната половина, където да се фиксира, чрез процедурата орхипексия, около 30-35% от тези тестиси произвеждат сперматозоиди. Имаме доста случаи при пациенти с азооспермия, при които при последваща диагностична биопсия рядко успяваме да извадим сперматозоиди от такъв тестис.
Други причини могат да бъдат прекарани заболявания в детска възраст, например торзио на тестис, възпалителни заболявания на тестиса, орхиепидидимит. Също така прекарани в младежка възраст венерически заболявания (от рода на трипер, сифилис), някои ендокринни заболявания, тумори на тестиса.
Един от основните причинители за мъжкия стерилитет е и варикоцеле, при което след лечението и оперативната намеса, имаме около 50% подобрение в спермограмите.
Друг причинител на инфертилитет при мъжете са кистите на тестисите, които се откриват чрез палпация и ехография. В тези случаи след екстирпация (отстраняване) на кистата, пациентите идват на контролен преглед след 3 месеца, за да се направи нова спермограма. Опита ми показва, че при повечето пациенти резултатите са доста добри.
Разбира се влияние оказва и начина на живот, професията, храната, излагането на радиация, химични фактори и т.н.
МТА: Каква е успеваемостта на лечение на мъжкия стерилитет?
Д-р Макки: Личният ми опит показва, че при около 60% от пациентите има успеваемост, като наблюденията ми са от нашата болница- МБАЛ „Надежда“, а смея да твърдя, че тази болница е на европейско ниво.
МТА: Какви препоръки бихте дали на мъжете, които се сблъскват с този проблем?
Д-р Макки: Мисля, че тук е мястото да кажем колко е важна профилактиката за навременното откриване на проблемите в тази област. За съжаление, в повечето случаи, мъжете се обръщат към специалист уролог и андролог едва когато партньорката не постига желаната бременност. За някои състояния е важно да бъдат откривани рано, за да се приложи навременно лечение.
Напоследък, обаче отчитам напредък в тази област. Например ако за месец съм имал около 100 пациента, 5 от тях са потърсили консултация с цел профилактика. Това не е много, но все пак има такива пациенти. Тук ще си позволя да използвам един като че ли вече доста поизтъркан израз, но той е много верен: Профилактиката е най-добрата превенция. Затова ние лекарите, заедно с медия като вашата и изобщо по всякакъв начин, трябва да се стремим да информираме мъжете, затова колко е важно, поне веднъж годишно да се правят профилактични прегледи.