Всички родители някога са били деца и... ученици. И помнят времето, когато се е налагало да показват на своите родители бележниците си, които не винаги са били пълни с шестици. Неуспехите на детето обаче се понасят дори по-трудно от собствените такива и често майките и татковците не реагират по най-добрия начин на слабите оценки на малчугана или тийнейджъра.
Ето защо е добре да преброите до 10, преди да избухнете и да се скарате на детето си за някоя двойка. Дългите "лекции" на тема колко важно е образованието и наказанията не винаги са най-добрият начин да накарате детето си да бъде по-старателно. Далеч по-ефективно и по-малко стресиращо е да научите малчугана да си поставя ясни цели и да ги следва неуморно, твърдят специалистите.
Ето няколко полезни съвета за това как да постъпите, ако изпаднете в такава деликатна ситуация:
1. Насърчавайте детето си само да определи върховете, които може и иска да изкачи, що се отнася до образованието му.
2. Обещайте му, че ще направите нещо забавно заедно, ако положи усилия да изкарва по-високи оценки.
3. Ако детето само не е доволно от дадена оценка, насърчете го да разговаря с преподавателя по съответния предмет в училище.
4. Обяснете на ученика, че той трябва да полага сериозни усилия, за да бъде отличник. А това отнема и доста време, което иначе той/тя би отделил/а за игра с приятелите.
5. Ако изброените по-горе методи не дадат желания резултат, потърсете отговорност от детето. Поговорете с него за причините, поради които не съумява да изкарва по-високи оценки.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
6. Наблюдавайте внимателно колко време прекарва пред телевизора или компютъра. Обяснете му, че броят часове за приятни занимания трябва да съответства на този за учене.
7. Поддържайте контакти с преподавателите на детето си. Така ще успеете да помогнете на ученика и ще избегнете неприятните изненади в края на срока или годината.