Кофеинът е с възбуждащо действие и най-важното – приема се ежедневно от почти всички, включително и от бременните жени. Факт - близо 80 % от бъдещите майки ежедневно пият кафе или чай.

Вредата от кофеина и допустимото количество напитки с това вещество, което може да се консумира по време на бременността, определено са въпроси, които силно интересуват голяма част от бъдещите мами. Всички сме чували за възбуждащото действие на кафето и кока-колата, както и за рисковете, които прекалената им консумация крие за нормалното развитие и здравето на плода. С тук поднесените отговори на най-важните въпроси по темата, които вълнуват бъдещите майки, се надяваме да бъдем полезни на всички дами, които са в трепетно очакване на своята рожба.

1. Как действа кофеинът?

Ефектът му като цяло е стимулиращ:

• Действа възбуждащо върху централната нервна система;

• Повишава честотата на сърдечните съкращения и обема на изтласкваната от сърцето кръв;

• Провокира отделянето и на по-голямо количество стомашен сок;

• Както към всички наркотици, така и към кофеина се развива привикване;

• Когато не се приемат обичайните дози кафе, кока-кола или чай, се появяват неприятни усещания. Това са проявите на т.нар. абстинентен синдром или синдром на отпдането – главоболие, раздразнителност и отпадналост. Те изчезват веднага щом се поднови консумацията на предпочитаната напитка.

 


2. Може ли да навреди консумацията на кофеин на бъдещото бебето в утробата?

Да, има проучвания, според които прекалената консумация на кофеинови напитки сериозно може да навреди на плода. Също така има изследвания, които потвърждават, че връзка между кофеина и бременностите със злощастен край съществува. Установена е например взаимозависимост между кофеина и по-честите спонтанни аборти, преждевременни раждания и раждания на бездиханен плод. Смята се още, че при бременни, които пият повече от 6 чашки кафе на ден, рискът от изоставяне във вътреутробното си развитие нараства значително. Близо до термина пък приемът само на две чашки кафе дневно е свързан с малко, но очевидно спадане на плацентарния кръвен поток, предупреждават още специалистите.

В медицинската литература са описани три случая на ектродактилия – сравнително често срещана малформация, при която е намален броят на пръстите на ръцете в съчетание с разцепване на дланите и китките при децата на три жени, всяка от които през бременността си ежедневно е приемала средно 1100 и 1777 мг кофеин – ок. 10 чашки кафе на ден. Тези наблюдения са предизвикали огромен научен интерес. Засега липсват големи проучвания, доказващи категорична връзка между прекалената консумация на кофеин през бременността и развитието на сериозни вродени аномалии у детето.

Въпреки това при бременни, които преди това са свикнали с приемането на големи количества кафе или други кофеинови напитки, категорично се препоръчва да променят своите навици!

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement