Ягодите – тези прелестни нежни плодчета могат да се похвалят не само с изкусителния си аромат и с вълшебния си вкус, но и с възхитителните си здравословни качества. Сладки дарове на природата, от които не бива да лишаваме децата си. Вижте защо:

1. Ягодите са едни от най-богатите на витамин С плодове!

Само в 100 г ягоди се съдържат 55 мг витамин С или почти толкова, колкото в един лимон или портокал. А всички знаем колко важен е витамин С за малките деца. Редовната консумация в детска възраст на храни, богати на витамин С, помага на процесите на растежа, предпазва от простудни заболявания, укрепва общата имунна защита на детския организъм.

2. В ягодите има и бета-каротин (провитамин А)

Не случайно ягодите са сред най-препоръчваните за малки деца плодове. Те са богати на бета-каротин – силен антиоксидант и мощен имуностимулатор, който тялото трансформира във витамин А. При липсата му при малките деца се получават смущения в общия растеж, най-явно изразен при израстването на зъбите. Признак за недостига му е и чупливостта на космите и ноктите, както и общото отслабване съпротивителните сили срещу инфекции.

3. Ягодите могат да се похвалят и с високо съдържание на витамини от групата В

Витамин В2 в тях е около два пъти повече от много други широко разпространени у нас плодове (ябълки, череши, круши, сливи, лимони, портокали, пъпеши, дини). Съдържанието на витамин В1 е почти толкова, колкото в черешите, крушите, ябълките, прасковите и кайсиите. Витамините от групата В имат важно участие и в процесите, свързани с обмяната на веществата.

Снимка: Thinkstock/Guliver Photos

Продължава >>>

4. Ягодите са богати и на желязо

В 100 г ягоди се съдържат средно около 9 мг желязо, а това е 2-3 пъти повече от много други плодове. Единствено южните плодове могат да се похвалят с по-високо съдържание на желязо (бананите, лимоните, смокините, портокалите, кивито и др.), както и някои ядки като орехите и лешниците. Към ядките обаче трябва да подхождаме много внимателно, когато става дума за деца поради високата им степен на алергенност. Ягодите имат важно значение и поради факта, че млякото е твърде бедно на желязо, а именно то е основната храна на малкото дете, което пък е подложено на висок риск от развитие на  желязонедоимъчни анемии.

5. Ягодите стимулират апетита

Почти няма родител, който да не се е сблъсквал с проблема злоядо дете. Ето защо не би било излишно да знае и още нещо. Благодарение на плодовите киселини, ароматните вещества и ферментите, които ягодите съдържат, консумацията им благоприятства и стимулира апетита, подобрява храносмилането и регулира обмяната на веществата.

Как да включим ягодите в детското меню

Въвеждането на ягоди трябва да става постепенно. Когато се включват в детското меню, те трябва да бъдат единствената нова храна. Това се прави, за да се прецени по-лесно източника на евентуална алергична реакция. Преди да ги поднесете на детето обаче, се уверете, че ягодите са добре измити, при това многократно под течаща вода преди и след почистването им. Така ще избегнете рисковете от чревни инфекции. Друго важно условие за доброто качество и безопасността от консумацията на ягодите е да се уверите, че при отглеждането на плода не са използвани каквито и да било средства за химическа защита.

Внимание!
Трябва да знаете, че ягодите крият риск от алергизиране на детския организъм. Ето защо консумацията им от децата трябва да бъде в мяра и не по-рано от навършването на 1 годинка! Имунната система през първата година от живота на мъничето е още твърде крехка и незряла, а чревната лигавица е особено пропусклива към алергизиращи вещества.

Снимка: Thinkstock/Guliver Photos