1. Какво е ултразвук, видозон, сонография, ехография и има ли разлика между тях?

Всъщност няма никаква разлика. Тези термини са синоними, а значението им е в получаването на изображения на тъкани и органи върху екран чрез използване на звукови вълни с висока честота в т.нар. ултразвуков обхват. Важно обаче е да се знае какъв е произходът на термина "видозон". Той е свързан с навлизането в България на едни от първите поколения ултразвукови апарати на марката Siemens, наречени Vidoson. Получаваните образи се наричат сонограми. При бременните жени те дават информация за броя, големината, разположението и структурата на плода, движението му и разположението на плацентата. Сонограмите могат да се съхранят на филмова лента, фотохартия и дискета.

 

2. Задължително ли е ултразвуковото изследване?

Не е задължително, но е необходимо. Изключително голямата информативност на този метод на изследване, съчетана с липсата на сигурно доказани вредни ефекти върху бременната жена или плода, го прави незаменим в съвременното акушерство. 

3. Защо се препоръчва ултразвука на бременните?

Ултразвуковото изследване дава възможност:

•    да се определят с голяма сигурност срокът на бременността и датата на раждане;
•    да се определи броят на плодовете в матката;
•    да се диагностицират някои аномалии или инфекции.;
•    да се проследи растежът на плода;
•    да се локализира плацентата;
•    да се проследи състоянието на матката и яйчниците.

4. Наистина ли трябва ли бременната да е приела течности преди теста?

Да, препоръчително е поне 1 час преди да легнете пред монитора да сте приели известно количество течности, без да сте използвали тоалетната. Пълният пикочен мехур дава възможност за по-добра видимост на плода.

5. Какво представлява самото изследване?

Процедурата е неинвазивна, безболезнена, извършва се в легнало положение. Ръцете са прибрани до тялото или са поставени под главата. Известен дискомфорт може да се изпита от лекия натиск върху пикочния мехур. Пълният преглед продължава около 15-30 минути. Върху контактната повърхностна на сондата или върху кожата се нанася гел, който представлява специална звукопроходяща среда. 

6. Не крие ли ултразвукът риск от вредно облъчване

Няма данни за каквито и да било негативни последствия за бебето или майката вследствие на ултразвуковите изследвания. Гелът, който се нанася също е абсолютно безвреден.

7. Трябва ли да получа нещо след ултразвуковото изследване

След изследването лекарят е длъжен да ви даде специални бланки с описание на резултатите на съответните измервания. При техническа възможност и подлагане на триизмерна ултразвукова ехография (3D) ще получите фотоснимка или запис на диск, които можете да съхраните в семейния архив. 

8. Какво представлява 3D изследването и задължително ли е то?

3D се прави един път, след като плодът навърши 5 месеца. Разбира се, триизмерната ултразвукова ехография също не е задължителна. Проучването дава възможност на лекаря да види какъв е полът на бебето и да проследи по-ясно развитието на малкото човече във вас до този момент. Големият екран пък дава възможност на родителите да се потопят в чудото на новия живот и сами да видят как малкото същество в утробата се движи.

9. Гарантира ли ултразвуковото изследване, че бебето ми е абсолютно здраво?

Чрез ултразвуковото изследване могат да се открият много аномалии, но далеч не всички. Добрите
резултати в никакъв случай не гарантират липсата на потенциални проблеми от здравословен характер след време. Затова видозонът не бива да се приема като тест за биологично съвършенство на бебето.

10. Колко ултразвукови изследвания се правят при нормално протичаща бременност

Всеки здравен център определя своя схема на периодичността на изследванията. 3 или 4 пъти са напълно достатъчни при установяването на бременността. Прието е обаче те да се правят в ключови моменти от развитието на плода:

•    в 16-20-а гестационна седмица;
•    между 28-ата и 34-ата седмица;
•    и около 38-ата гестационна седмица.