„Българският код за вкусно“ е най-новото издание на музей „Етър“, което съдържа 199 рецепти. Книгата е достъпна за безплатно четене в интернет. Само трябва да последвате линка ТУК. Книгата популяризира забравени рецепти от местната кухня. Те са събирани и обработвани при теренни проучвания, на кулинарни фестивали и конкурси, организирани през годините в Регионален етнографски музей на открито „Етър“.

Съставителите предлагат подбрано месечно меню под формата на „Рецепти за трапезата в делник и празник“, съобразени със сезонното хранене, и „Традиционни празнични ястия“, свързани с източноправославния календар.

„В делниците на масата най-добре се усеща ароматът на домашните гозби, приготвени по стари рецепти. Семейството споделя случки и емоции, а топлината и уютът на дома придават положителен заряд на храната", споделя един от редакторите, Ваня Донева.

Снимка: Музей „Етър“

Храната е важна част и от обредите, свързани с починалите. Чрез нея се изразява почит и смирение. Празничните традиции са важни и колкото по-значим е моментът, толкова по-красив и изпълнен с емоции е ритуалът по подготвяне на трапезата.

От книгата ще научите любопитни факти, като това, че използването на подправки не е разпространено по българските земи в миналото. Към хляба, който винаги присъства на трапезата на българина, обикновен се добавяла само сол. Понякога тя се смесвала с червен пипер, чубрица, стрита печена царевица и други съставки, за да се получи шарена сол. При готвене се добавя червен пипер, джоджен, магданоз и мерудия, а в по-редки случаи – сминдух.

Боб по боженски в гърне

Продукти:
1 кг зрял боб, 1 връзка зелен лук, 1 – 2 моркова, 1 чушка, мазнина, червен пипер, тарос, девисил, магданоз, джоджен.


Приготвяне:
Бобът се измива и се слага в гърнето. Къкри цяла нощ на слаб огън. След това се слагат лукът, морковите, чушките и подправките. По желание се запържва в мазнина с лук и червен пипер и към запръжката се прибавя свареният вече боб. Сервира се по възможност горещ, с добре изпечена на жар наденица.
(МАИР „Боженци“, с. Боженци, обл. Габрово)

Лаланга

Продукти:
3 яйца, олио на око, сол на вкус.

Приготвяне:
Разбиват се яйцата с щипка сол. Изсипват се в тиган със сгорещено олио. Като се изпържат от едната страна, се обръщат на другата с дървена шпатула. Ястието
се сервира в плитка чиния.
(НЧ „Паисий Хилендарски – 1908“, с. Градница, обл.
Габрово)