Всяка домакиня има своите малки страхове, докато е в кухнята – да не изкипи млякото, да не спадне суфлето... Освен неизбежните кулинарни неуспехи, във всеки дом има и уреди, които предизвикват уплаха и изискват повишено внимание при използването. Страховете обикновено са породени от непознаване или от невярната информация, която сме получили. Затова ви предлагаме малко повече подробности за безопасното използване на микровълновата фурна и тенджерата под налягане, за да работите с тях спокойно и без страх.
1. В микровълновата фурна трябва да се използват само здрави съдове. Ако сложите такива, върху които има пукнатини, те могат буквално да експлоадират, особено ако не са били добре подсушени. Принципът на работа на микровълновата е, че нагрява водното съдържание на продукта. Ако има останала вода от миенето на съда, тя ще се нагрее и ще разшири пукнатината. Абсолютно възможно е да сложите привидно здрава чиния, а да я извадите на парчета.
2. В микровълновата фурна не бива да се поставят метални съдове. Тяхната повърхност отразява микровълните. Не могат да се използват и съдове от оловен кристал, такива, върху които има метални декорации или капаци с метализирано фолио.
3. Периодично почиствайте микровълновата фурна отвътре. Полепналите мазнини имат способността да се метализират. Този нагар може да произведе волтови дъги между корпуса на фурната и магнитрона. В такъв случай е нужно веднага да изключите фурната и да потърсите услугите на сервиз.
Страховете при използването на тенджера под налягане са свързани с нейния по-особен принцип на работа. При неправилна експлоатация затвореният съд може буквално да се превърне в бомба. Но за да не се стига до там, просто трябва да се спазват определени правила.
1. Щом винтилът на капака се завърти и започне да издава съскащ звук, намалете температурата на котлона. Ако котлоните ви са по-стари или искате повече сигурност, може леко да повдигнете винтила, за да освободи повече пара, по-бързо.
2. Не отваряйте тенджерата преди парата да е излязла и налягането да е намаляло. В противен случай рискувате да изгорите ръцете си.
3. Не наливайте течност повече от 2/3 от височината на тенджерата. Ако сипете по-голямо количество, има опасност във вентла да попаднат частици от продуктите, с които готвите, и да го запушат. Когато готвите различни видове варива, имайте предвид, че те доста набъбват при термичната обработка.
Уредите в кухнята са опасни само ако са неизправни. Снимка: Thinkstock/Guliver Photos