В жаркото лято слънцето успява бързо да "изпие" и последната капчица вода, която сме сипали на градинските зеленчуци, плодови дървета или подправки. Ако градината се намира в отдалечен район оттам, където живеете, и няма пряк източник на течаща вода, ситуацията с поливането се усложнява. Водата е особено важна за растенията, за да могат те да растат и да натрупват маса. Благодарение на тази безценна течност, те успяват да усвояват различните хранителни елементи, които са им нужни. Затова е важно да им я доставяме редовно и да я задържаме за по-дълго време в почвата около тях.

Техника мулчиране
Мулчирането представлява посипване на слой материал (мулч и мълч) – органичен или не; на повърхността на почвата. Целта е да се спести време за поливане, плевене, да се занижат възможностите за поява на вредители и болести, да се обогати хумусът, както и да се запази влажността на почвата за по-дълго време. Чрез мулчиране влагата в земята се задържа по-дълго около стеблото на растението, тъй като този слой намалява изпаренията. Тънкият слой спира достъпа на светлина до повърхността на почвата, но не пречи на водата, с която се полива, или на дъжда, да проникват в дълбочина.

Как се прави?
Слоят мулч се сипва върху почистена - оплевена и обработена почва. Ако тя е суха, препоръчително е да бъде предварително полята. Дебелината му не бива да надвишава 10 см, но това зависи от растението, което се мулчира, от материала, който се използва, и от интензивността на обработка.

Снимка: Thinkstock


С какво може да се мулчира?

 

С какво може да се мулчира?

Органични материали:
листа от храсти и дървета
борови иглички
слама
трева
компост
дървесни стърготини
хартия/картон
торф
пясък

Неорганичните материали:
камъни
чакъл
пластмаса
найлон
тъкани

Снимка: Thinkstock