Мирисът на току-що опечена питка, баница, кейк или козунак внася неподправен уют в дома. За да нямате готварски разочарования, че печивото не е бухнало или сте го извадили от фурната недопечено, и още подобни изненади, прочетете следните основни съвети за правилно приготвяне на домашно печиво.
Маята е добре да не се прибавя директно към брашното, а да се размие с топла (не гореща) вода с 1 к.л. захар (или сол - според рецептата) и да се изчака да шупне.
Количеството на брашното в рецептите е ориентировачно, при месенето тестото си показва колко да поеме в зависимост от това дали желаете по-меко или по-твърдо тесто.
За да станат вашите печива по-пухкави и въздушни, пресейте брашното през сито.
Колкото по-голямо е числото след надписа "тип брашно", толкова брашното е по-нерафинирано и с повече баластни веществ, т.е. брашното тип 1700 е по-здравословно от тип 500.
Завивайте тестото с влажна кърпа, докато втасва, за да не се получи кора, която после е по-трудно да се размеси.
За да не загарят вашите тестени изделия отдолу, наръсете с брашно намазаната с мазнина тава и леко я разтръскайте, като я потупвате с едната ръка. Така брашното ще се разнесе равномерно по дъното на тавата.
Никога не слагайте печивата в прекалено гореща фурна, тъй като отвън ще се изпекът твърде бързо, а отвътре ще останат недопечени. Температурата на предварително загрятата фурна да е около 180-200 градуса.
Ако започнат да загарят отгоре, а отвътре са още недопечени, се покриват с фолио.
Готовността на печивата се определя, като с клечка за зъби се пробива коричката. Ако по нея остане полепнало тесто, значи тестото е още сурово отвътре. Ако е суха, значи вече е изпечено равномерно.
След като извадите баница, питка или хляб от фурната, напръскайте ги с вода и покрийте с чиста ленена кърпа.
Готовите и все още горещи печива слагайте в плетени панери, на дървени скари или в платнени торби, за да могат да "дишат" и да не се овлажняват.