Актрисата Весела Бабинова сподели лош опит с консумация на диня. След като малко дете яло от нея, по стъпалата му се появяват кафяви петна. От корите на динята се усетила много силна миризма на ацетон. 

Използва ли се той за бързо узряване на дините? Опасен ли е?
Използват ли се други добавки? За какво трябва да се внимава при избора на диня? 

Актрисата сподели снимки на сина на нейна близка приятелка.

"Кракът му изглежда така, както и този на баща му, между другото, защото ядоха диня, в която по-късно се оказва, че явно има АЦЕТОН. Не е била на промоция в супермаркет, а е за цели 20 лв., защото била захарна и без семки. Мястото е пазарчето в ”Младост” 1, което аз по носталгични причини много уважавам, но след като моите приятели се връщат и казват нещо от сорта на “Господине, динята Ви не е ок, има химикали в нея, посетихме лекар.”, отговорът е: “Никой друг не се е оплакал”.

 

След поста й много хора се свързват с актрисата. От БАБХ са се самосезирали по случая. 

 

Производители на дини в сливенско село споделят за "Тази събота и неделя" какви добавки и начини се използват при отглеждане на дините и кои могат да се опасни. 

  • Завиване под найлон - прав се с цел предпазване от лошо време и аномалиите топло-студено. 
  • Дините не понасят ацетон при отглеждането си.
  • Българските полски дини ще са готови за пазара до месец.
  • Оранжерийното производство по-рано - до около седмица.
  • Най-рано са готови дините в Любимец. 

Според д-р Благомир Здравков няма логика в динята да има ацетон. 

"Това е разтворител за бои, лакове и т.н. Ако в динята има ацетон, тя вътре ще е на каша. При транспорта на тези дини, е възможно някакъв артикул да е попаднал на място, където има някакъв химикал."

При поглъщане на ацетон в малки количества, организмът има способността сам да се справи с него. Проблем са тежките отравяния, които не са характерни за детската възраст, според специалиста. Като реакция на организма е възможно да се получи замайване и сънливост. 

Неговите съвети за избора на плодове през лятото са да се опитват първо от родителите, след това да дават на детето

"За да се предотвратят хранителни токсико-инфекции, е важно да не се дават храни на децата от случайни източници, като сергии, на които има лесно разваляеми храни. Бактериите се развиват, когато хваната не е добре обработена.", сподели още специалистът. 

Припомняме кои са 5-те признака, по които да изберете вкусна и добре узряла диня:

1. Добре узрялата диня трябва да има ярко жълто петно на кората. Обикновено то е около опашката. Жълтото петно показва, че динята е била откъсната навреме, и в момента е зряла и сладка.

2. Избирайте диня, която тежи повече, отколкото ви се струва на пръв поглед. Тежката диня е сочна.

3. Огледайте кората за малки бели драскотини. Те са направени от насекоми или гризачи, усетили сладостта на динята.

4. Вкусната, добре узряла диня е с тъмнозелена кора. Колкото по-тъмни са ивиците й, толкова по-хубава е тя.

5. Почукайте с пръст по кората на динята. Ако тя издаде глух звук, значи вътрешността й е плътна. Това е гаранция за добре узрял плод.

Корите на динята със сигурност не следва да миришат на ацетон. От тях може да се направи и сладко.

За целта се препоръчва да избирате диво отгледани дини, при които не се използват химикали. Така ще сте сигурни, че и корите, които обикновено се изхвърлят, са безопасни. 

Как се прави такова домашно сладко - вижте тук

От сочния плод, който всички обичаме да хапваме през лятото, се прави и мед. Тази сладост е характерна за село Смилец, Силистренска област. 

В земята се издълбават така наречените „котлони“, с „гнезда“ за съдовете и изходи за дима. В "котлоните" се пали огън от дърва и кочани, които децата събират от полето.  

От динята могат да се използват и семките.

Снимка: iStock

Те са чудесен източник  на магнезий. В 100 г от тях се съдържа малко над препоръчваната дневна доза. Магнезият регулира кръвното налягане, подобрява метаболизма и е полезен при лечението на сърдечно-съдови заболявания.

Много хора използват семките за лечение и облекчаване на симптомите на диабет. В 1 литър вода се варят шепа семки от диня за 45 минути. Така приготвената течност се пие всеки ден като чай.

 


 

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement