Автори на уникалното творение са Саймън Пиърс и Никълъс Годли. Те използвали нишки от над 1 милион мадагаскарски паяци нефила, които втъкали в уникален златист плат, който, логично, е единствен по рода си.
Поводът за интересното творение е откриването на галериите на африканското и индианското изкуство на Института по изобразително изкуство в Чикаго.
Идеята за създаване на плат от копринени влакна от паяци датира от векове и за първи път подобен опит е направен във Франция в началото на 18-ти век.
През 80-те години на 19-ти век френският йезуит Пол Камбуле пренася мечтата в Мадагаскар. Заинтригуван от здравината и красотата на копринените нишки, произведени от паяците нефила, той започва да ги събира и да прави експерименти с тях.
През 2003 г. партньорите Саймън Пийрс и Никълъс Годли, дългогодишни жители на Мадагаскар, съживяват мечтата за копринените паячни нишки. Те събрали екип от 80 мъже и жени с познания за паяците и тъкачните техники, които започнали да работят по проекта. Необходими им били пет години, за да съберат нишките от паяците и да ушият парчето плат, съобщава БГНЕС. Нишките от паяци имат изключителни свойства. Те са един от най-здравите материали в природата и имат забележителна еластичност.
Днес учените изследват потенциалните възможности за употреба на паячните нишки за медицински и военни нужди, включително за създаването на изкуствени сухожилия, хирургически конци и бронежилетки.