Независимо дали си спомняме за тях или не, сънищата и емоциите, които те пораждат в нас зависят и от външни фактори като: 

#Когато си лягаме напразен стомах 

При тези случай може да бъдете сигурни, че на сутринта ще си спомняте какво сте сънувала. Когато организмът не е натоварен с физиологични процеси, като храносмилане и др., съзнанието се освобождава, а сънят по-лек. 

#Звуците 

Дори тези, които не ви събуждат влияят на качеството на съня и сънищата, които ще правим. Музиката, ударите, гласовете дори въздействат върху подсъзнанието.  

#Миризмите упражняват влияние върху съня. Приятните аромати пораждат приятни сънища, а по-неприятните - кошмари. Не случайно ароматерапевтите препоръчват паленето на ароматизирани свещи и/или тамянови пръчици - само не забравяйте да ги загасите преди да заспите. 

#Когато спим по корем 

Тази поза води до еротични сънища. Колкото и странно да звучи, ако искате да сънувате любовника си или обектът на вашите желания, това е позата, която трябва да заемете.  

#Когато гледаме телевизия преди лягане 

Не, не спим неспокойно след като сме гледали любимото си предаване. От естеството на картината, сънищата ни ще са черно-бели или цветни. 

#Когато сме на диета и/или сме се отказали от определено нещо, като цигарите 

Периоди на засилено натоварване и/или лишение предизвикват неспокоен сън. Съзнанието ни реагира също толкова рязко, колкото и тялото спрямо настъпилите промените. Не случайно, бившите пушачи сънуват как си палят цигара, а тези от нас, които се подлагат на нови хранителни режими бленуват за храна и определените продукти, които не могат да консумират. 

#Когато взимаме приспивателни и/или успокоителни 

Приема на подобни лекарствени продукти могат да предизвикат неспокоен сън, придружен от кошмари.