Носенето на бельо не винаги е само за комфорт. То влияе и на самочувствието, и разбира се, на хигиената.

Снимка: iStock

Бельото, както всяка друга дреха, има своя еволюция в исторически план. Днес, освен че изпълнява функции, като предпазване на тялото, бельото играе важна роля и за самочувствието ни – когато не се чувстваме комфортно в него, това влияе дори на комуникацията ни с хората около нас. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

КАК И КОГА СЕ ПОЯВЯВА БЕЛЬОТО?

Преди да бъде познато като „бельо“, първите форми на облекло, носени под основните дрехи, са били известни с различни имена. 

Една от най-ранните форми на бельото, използвана още в древни времена, се е наричала „набедрена превръзка“ или „сублигакулум“ в Древен Рим. Тези превръзки обикновено са били направени от естествени материали като кожа или памук. Те представлявали парче плат, което е било увивано около бедрата и закрепяно с колан.

В Римската империя мъжете носели „сублигакулум“, което е вид набедрена превръзка с пришити крачоли. Носели се под туниката. Този тип бельо също е било изработено от естествени материали като лен или кожа.

В Средновековието мъжете носели „брака“ – дълги панталони, които често били съставени от две части и закрепени с връзки. Брака били направени от вълна, лен или други естествени влакна, като понякога били подплатени за по-голям комфорт и топлина.

През Средновековието и Ренесанса жените носели „шеми“ – вид дълга риза, която се обличала под роклите. Тези ризи били изработвани от лен или памук и служели както за предпазване на по-скъпите горни дрехи от пот и мръсотия, така и за комфорт.

Тези ранни форми на бельо са били предназначени основно за защита, хигиена и комфорт. С развитието на текстилните технологии и модата, тези обикновени дрехи постепенно се изменят до това, което днес познаваме като бельо. 

ЗАЩО НОСИМ БЕЛЬО?