Вероятно малцина са запознати с необичайната история на остров Северен Сентинел. Разположен в Андаманския архипелаг в Бенгалския залив, той е дом на сентинелците - откъснатото от света и напълно самодостатъчно племе. И е изключително добре охраняван и абсолютно недостъпен за външни лица.
Сентинелците, чийто брой към 2023 г. е между 50 и 200 души, живеят без нуждата от контакт с останалата част от човечеството. И тъй като евентуален досег с външни лица може да доведе до болести, към които нямат имунитет, или да предизвика насилие, около острова е установена забранена зона с радиус 4,8 км.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Произходът на жителите на Северен Сентинел е неизвестен. Една от хипотезите на антрополозите е, че те са мигрирали на острова от африканския континент преди около петдесет хилядолетия. Някои генетици ги смятат за преки потомци на първите хора, достигнали територията на Азия през палеолита.
През 1970 г. Индия, която е независима от 1947 г., претендира за суверенитет над Северен Сентинел. Затова изпраща експедиция на острова с цел да оповести това. От посещението е известно, че местните жители живеят в колиби и се придвижват с канута, които управляват с дълги пръти. Те са ловци-събирачи и се хранят с местни плодове и грудки, яйца от чайки и костенурки, риба и дребен дивеч.
И са изключително добре въоръжени с лъкове, стрели, копия и ножове, които им позволяват да отблъскват нежеланите посетители с голямо умение. През 2006 г. двама рибари засядат на един от плажовете на острова и никога не се завръщат. Така индийските власти окончателно забраняват посещението на острова.
Въпреки това, през 2018 г. Джон Алън Чау, 26-годишен американски мисионер, пренебрегва забраната и няколко пъти достига острова с рибарска лодка, преди да бъде убит от жителите му. Мисията му е да запознае населението с евангелското християнство, тъй като е убеден, че това е "последният бастион на Сатаната".
Събитието става известно из целия свят и поражда интерес към Северен Сентинел - и островът се превръща в обект на множество подкастове, видеоклипове и статии.
Това явно подтиква ентусиасти да правят опити да навлязат в територията на острова. Последният такъв е от края на март, когато американският турист Михайло Поляков достига бреговете му, като за негов късмет не успява да установи контакт с племето. Два дни по-късно е арестуван от индийските власти, предава CNN.
Така Северен Сентинел остава загадъчно и недостъпно място. И до днес никой не знае какъв език говорят жителите му, имат ли закони и социален ред и в какви богове вярват. Но именно тази изолация е начин да се съхрани автентичният начин на живот, защитен от технологиите и стреса на модерността. Редица изследователи посочват, че много племена от архипелага са застрашени от изчезване, тъй като са претърпели негативните последици от контакта с чуждоземци, пише The Daily Digest.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK