В подножието на Странджа, между Черно море и лагуната Стамополу, се е сгушило едно малко морско градче, което очарова с романтика и природа всеки, който се гмурне между улиците, заливите и дюните му през лятото. Тук е втората по дължина плажна ивица по българското Черноморие - най-дългата е тази на Шкорпиловци.
В Приморско живеят едва 3335 души. Но поне 3 пъти повече го избират за своя дестинация за лятната почивка.
Ако обичаш някого, го водиш на плаж на Приморско. Само трябва да е рано сутрин още преди хората, които посрещат изгрева и онези, които тичат.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Ако обичаш някого, си му направил кафе преди да излезете.
Ако обичаш някого, вървите заедно по дългия плаж и не бързате. Закъде? Нали сте на почивка?
Ако обичаш някого, вървите толкова дълго заедно, че накрая оставате сами на плажа. И кафето вече е свършило и е време, ако обичаш някого, да се обичате, докато духат всички ветрове.
ВЕТРОВЕТЕ НА ПРИМОРСКО
Ветровете по морския бряг са част от очарованието на всяко място. В Приморско всеки вятър си има местно име.
- югът – топъл и силен вятър, който духа откъм Беломорието
- бялъс – топъл вятър, който духа откъм Мраморно море. Характерно е, че през ранна пролет изсушава почвата
- морскиет – източен бриз, влажен вятър, който духа почти непрекъснато през летните дни от морето към сушата, а през нощта - обратно
- йесникът – североизточен вятър, който разкъсва облаците, прогонва мъглите и помага времето да се изясни
- горнье – силен, студен западен вятър
- пуряс – студен северен вятър, който духа през зимата
Разгледайте всички снимки в Галерията.
На Приморско плажовете се сливат един в друг - платени, диви, с малки заливчета, със ситен пясък, с твърда земя, в която не можеш дори чадъра да си забиеш.
ДЮНИТЕ НА ПРИМОРСКО
1190 хиляди квадратни метра - точно толкова е площта на защитените дюни и плажове в и около Приморско. Тръгвайки към плажа, ще се наложи да походите малко. Но разходката е като да минаваш през рая - не бързаш, а на всяка крачка пред теб се разкрива нова и красива гледка. По дюните се вият стотици пътечки. Заобикалят крайморския ветрогон, млечката и морската горчица. Други растения, които може да срещнете по плажовете на Приморско, са пясъчна метличина, приморска люцерна, пясъчен ечемик и пясъчна псама.
А край злаивите има сенчести гори. В тях е хладно и леко влажно. В лонгозите се смесват благун, полски бряст и остролист ясен, с клен, габър, дива круша, дива ябълка, летен дъб. А около тях има множество лиани, диви лози и повет.
ЛАГУНИТЕ НА ПРИМОРСКО
Ропотамо, Аркутино и Стамополу - звучат като магически заклинания, но всъщност са лагуните на Приморско. Тези езерни образования и свързаните други влажни зони придават характерен, неповторим облик на природата тук.
Основно преимущество на крайбрежните води е тяхната чистота. Да, правилно прочетохте - чисти са. Освен това са винаги по-топли от водата в морето и са с ниската соленост – 18‰. Ако обичате природата, но все пак ви идват твърде много всички насекоми и влечуги, които неизбежно може да срещнете тук, Приморско е точното място. Защо? Защото в крайбрежните води няма опасни животни. Опасно е само едно - да се влюбите в това място и да започнете да се връщате всяка година.
Разгледайте всички снимки в Галерията.