Начинът, по който възприемаме света сега, определено се различава от този от преди век. Това е така, защото с развитието на нашето разбиране за света се променят и нашите гледни точки за това, което считаме за приемливо.
Някои неща, които са широко приети днес, биха били разглеждани като шокиращи преди сто години. Ето 15 такива:
1. Четенето в леглото
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Това е нещо съвсем нормално за нас сега. Смята се, че помага за по-лесното заспиване. То е много разпространено в наши дни. През 19-ти век обаче се е приемало за рисковано действие с потенциални опасности. Тогава четенето късно вечер е изправено пред остри критики. Защо? Твърде често възниквали пожари в домовете, причинени от свещите, осигуряващи светлина за четенето.
2. Жените и панталоните
На жените не е било позволено да носят облекло, считано за мъжко, в продължение на много векове. Първите панталони за дами са наречени “Freedom-Alls" и са представени през 1918 г. Въпреки това до средата на 20-ти век е било социално неприемливо представителките на нежния пол да носят нещо различно от поли или рокли.
Къде е забранено да се пилотира дрон - вижте във видеото.
3. Тийнейджърите, които шофират
На това все още се гледа с недоверие, тъй като подрастващите, които са шофьори, са по-склонни да карат кола, докато са под влияние на алкохол или наркотици, или докато гледат телефоните си. Преди около 100 години образът на 17-годишен, каращ кола, е приеман за възмутителен по друга причина - хващането на волана е сигнализирал за непочтени намерения.
4. Енергия
През 1903 г., когато Томас Едисън убива с ток слон, концепцията за използване на електричество за захранване на домовете предизвиква разбираемо притеснение сред много хора. В днешно време обаче едва ли можем да си представим живота без електричество, така че можем единствено да бъдем благодарни за това изобретение.
5. Наркотиците са били легални и широко използвани
Трудно е да си представим, но само преди 100 години твърдите наркотици като хероин и кокаин са не само легални, но и активно насърчавани. Хероинът се е предписвал от лекари и се е използвал в сиропи за кашлица. Зигмунд Фройд пък е използвал кокаина за лечение на депресия и лошо храносмилане.
6. Доматите
През 18-ти век доматите стават известни като „отровни ябълки“, когато няколко благородници са се отровили с олово от консумацията им върху калаени чинии. За известен период от време те са имали лоша репутация, като дори писателят Ралф Уолдо Емерсън през 19-ти век ги определя като “обекти на особен терор”. Днес ние не можем да си представим една свежа салата без тях.
7. Моторните превозни средства
В началото на 20-ти век навлизането на автомобилите се сблъсква с критики, заради скъпия им характер. Тогава много хора не вярвали, че те са добър заместител на надеждния кон и каруцата, които никога не изисквали смяна на гумите. В 21-ви век моторните превозни средства са от огромна важност в нашия живот.
8. Лилавият цвят
През 1903 г. американският вестник “Бостън Глоуб” публикува статия, озаглавена „Цветовете, които ще доведат мозъка до лудост“. Статията съдържа фрази като "лилавото е най-опасният цвят, който съществува" и "мъртвото лилаво ще те убие в крайна сметка". Времето обаче променя и тази представа.
9. Използването на радиацията като лекарство
Хората са употребявали лекарство, носещо името “Радитор”. То е създадено чрез дестилиране на вода с радиоактивен материал преди да разберат пълната степен на вредата, която може да причини на човешкото тяло. През 1932 г. американският стоманен магнат Ебен Байърс си отива от този свят вследствие на радиационно отравяне. Това налага отпадането на повечето базирани на радиация медикаменти и засилването на контрола от страна на Агенцията по храните и лекарствата в САЩ.
10. Ежедневното миене
В началото на 1900 г. е било необичайно хората да се мият повече от веднъж в седмицата. Тогава водата често е била недостатъчна и едва след въвеждането на вътрешните водопроводи навлиза ежедневния тоалет.
11. Жените и колоезденето
В края на 1800 г. не е било неподходящо жена да се занимава с колоездене. През 1895 г. американският вестник “Ню Йорк Уърлд” публикува статия, в която се посочват някои насоки към дамите, които харесват да се придвижват по този начин. В нея пише следното: “Не отказвайте помощ при изкачване на връх”.
12. 100-годишнина
Средната продължителност на живота на един американец е била 48.3 години през 1900 г. В момента тя е увеличена до 76.3 години. Все по-често хората живеят над 100-годишна възраст, тъй като продължителността на живота продължава да нараства.