Сенатор Муштак Ахмед от партията Джамаат-е-Ислами определи ситуацията като "срамна". Временният премиер на Пакистан Ануар ул-Хак Какар дори нареди разследване. Онлайн коментарите сред пакистанските мъже са язвителни. Но какво предизвиква такова възмущение? Една жена на 24 години.
Ерика Робин, християнка от град Карачи, ще представлява дълбоко консервативен Пакистан на конкурса за красота "Мис Вселена".
Робин беше избрана за "Мис Вселена Пакистан" измежду пет финалистки на конкурс, проведен на Малдивите.
Той беше организиран от базираната в Дубай Yugen Group, която притежава и правата за франчайза на "Мис Вселена Бахрейн" и "Мис Вселена Египет". В него се казва, че конкурсът "Мис Вселена Пакистан" е получил "огромен" брой кандидатури. Финалите на "Мис Вселена" ще се проведат в Салвадор през ноември.
"Чувствам се страхотно да представлявам Пакистан. Но не разбирам откъде идва тази обратна реакция. Вероятно заради идеята, че ще дефилирам по бански в стая, пълна с мъже", казва Робин пред Би Би Си.
Тези, които критикуват нейната номинация за "Мис Вселена", казват, че тя представлява страна, която не иска да бъде представлявана - особено след като конкурсите за красота са рядкост в доминирания от мюсюлманско население Пакистан.
"Мис Пакистан Свят", конкурс за жени от пакистански произход от цял свят, е може би най-известният. За първи път се провежда в Торонто през 2002 г., но се премества в Лахор през 2020 г.
В 72-годишната история на конкурса Пакистан никога не е номинирал представителка за "Мис Вселена".
Г-жа Робин припомни, че по време на втория кръг за подбор на конкурса, който се е провел в Zoom, е била помолена да назове едно нещо, което иска да направи за своята страна.
"И аз отговорих, че бих искала да променя битуващото мислене, че Пакистан е изостанала страна", завява тя.
Това може да е трудно, предвид някои от враждебните реакции към нейната номинация.
Въпреки това модели, писатели и журналисти поздравиха Робин, а журналистката Мариана Бабар приветства нейната „красота и ум“ в социалната мрежа X, известна преди като Туитър.