Потъването на „Титаник“ далеч не е най-смъртоносната морска трагедия, но без съмнение е най-известната. Вече повече от 100 години корабокрушението, отнело живота на близо 1500 човека, вълнува хората.

Вече няколко дни обаче цял свят се тресе от друга повдона трагедия - подводница с петима души екипаж на път за останките от „Титаник“ изчезна от радарите на 19 юни. Тя е собственост на компанията OceanGate Expeditions, която предлага дълбоководни разходки до известния кораб.

Оказа се, че на борда на кораба са били петима души, сред които и няколко милиардери. 

Билетите за 8-дневното пътешествие струват 250 000 долара.

Темата за потънали морски и океански плавателни съдове се оказва една от най-експлоатираните в киното. И има защо. Подобни случки са истинска трагедия, що се отнася до броя загинали хора, унищожена техника, екологични катастрофи и други последствия. 

Повечето от нас познават историята най-вече благодарение на филма „Титаник“ на Джеймс Камерън от 1997 г., затова може би ще се изненадате, че има повече от 20 филма, които разказват историята на потъналия кораб.

Всъщност първият филм, създаден за трагедията, е направен по-малко от месец след катастрофата. Същата година са създадени още два филма за катастрофата, като за съжаление два от тях са изгубени. Третият, немският „In Nacht und Eis“ (В нощ и лед) се е считал за изгубен до 1998 г., когато е намерено запазено копие. 

През 1929 г., когато киното със звук тепърва си проправя път, един от първите озвучени филми е „Atlantic / Atlantik“ („Атлантик/Атлантик“). Той бива озвучен на няколко езика, включително на немски и е първият озвучен филм, прожектиран в Германия.

През 1943 г. нацистите правят пропаганден филм за „Титаник“, в който главният герой е немски войник, а злодеят е британец. Филмът се снима на истински кораб, който по-късно във войната е потопен от британците и загиват повече хора, отколкото в катастрофата на „Титаник“.

През 1958 г. се появява и първият исторически достоверен филм за трагедията – „A Night to Remember“ (Нощ, която да запомниш). Там обаче липсва един от най-важните елементи, познати на зрителите на по-съвременните версии – разцепването на кораба, тъй като все още не се е знаело, че това се е случило. Всъщност и до днес изследователите не са сигурни дали корабът се е разцепил при вдигането на носа или след като е потънал, заради налягането на водата. Любопитен факт е, че някои от специалните ефекти са били откраднати от немския пропаганден филм от 1943 г.

Филмът „S.O.S. Titanic“, който излиза през 1978 г., разказва историята на трагедията от гледната точка на три групи герои, всички от различни класи на кораба. Някои сцени обаче са просто оцветени кадри от „A Night to Remember“.

През 1997 г. излиза най-успешният филм за „Титаник“, правен някога. Интерпретацията на Джеймс Камерън стана най-успешният филм на всички времена и първият филм, който успя да събере приходи над 1 млрд. долара. Филмът задържа първото си място цяло десетилетие, преди да бъде детрониран от „Аватар“ – друг филм на Камерън.

След успеха на „Титаник“ на Камерън, Северна Корея също прави филм за потъването. Анимационният филм „Легендата за Титаник“ разказва за инцидента от гледната точка на група мишлета. Накрая мишлетата, с помощта на гигантски добродушен октопод, успяват да спасят кораба. Няколко години по-късно излиза и продължение на анимационния филм.

Любопитен факт за лентата е, че скицата, която Джак нарисува на Роуз с невероятното колие, всъщност е нарисувана от режисьора на кинолентата Джеймс Камерън.

Малко хора знаят, че ръката, която виждаме по време на филма е неговата. Всички скици в скицника на Джак са дело на Камерън.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement