Имате афинитет към съвременните култура и изкуства? Желаете да научите повече за съвременните художници, изложби, музеи и най-вече за идеите, които движат творчеството от 60-те години на миналия век до наши дни? Образователната програма „Въведение в съвременното изкуство” е точно за вас.

За пета поредна година фондация „Отворени изкуства“ и галерия SARIEV Contemporary организират лекции на творческа тематика, като за първи път, през 2015 г., събитията ще се проведат в гр. Пловдив, а не в София.

Креативната програма ще започне на 4 април и водещ на лекциите ще бъде изкуствоведът и критик Весела Ножарова. Всички лекции ще се състоят в Lucky Дом на киното (ул. Гладстоун, №1, гр. Пловдив) от 14:00 ч. до 17:00 ч. Достъпът до лекциите е свободен и става с предварително записване на e-mail [email protected].

По време на лекциите ще разберете какво всъщност означава терминът „съвременно изкуство”. Освен това, ще се обърне специално внимание на основните направления в изкуството и начините за изразяване на съвременните художници. Също така ще бъдат представени значими автори и техните произведения, ще бъде гледано и коментирано изкуството, което те поддържат и ще се развият още много вълнуващи и вдъхновяващи теми около модерното творчество.

Преди това Ви предлагаме да научите повече за образователната платформа, съвременното изкуство и творческия дух от Веселина Сариева.

LadyZONE.bg: Как се роди идеята за образователната платформа?

Веселина Сариева: „Роди се от липсата на информация, отнасяща се за съвременното изкуство т.е. Какво е то? Каква е неговата специфика? Кои са неговите представители? Какво представлява то в България и какво е то в останалата част на света? Всичко това на фона на нарастващия интерес към съвременното изкуство и неговото влияние в глобален план, отварянето му към любителите, социализацията му с всички форми на „живот”.

Днес съвременното изкуство е навсякъде, а не само в галериите и е добре да умеем да го разпознаваме. Това е част от общата култура. В днешно време нараства броя на частни и корпоративни меценатски програми, чиито фокус е именно това творчество. Да не говорим, че все по-често съвременното изкуство измества модерното и традиционното като обект на инвестиция и иновация.

Sariev Contemporary се развива именно в тази насока. През 2010 г. заедно с Катрин Сариева решихме да стартираме този некомерсиален ежегоден проект. „Въведение в съвременното изкуство” се оформи като образователна платформа на фондация „Отворени Изкуства“ и Sariev Contemporary, която в началото се разработваше съвместно с изкуствоведа Светлана Куюмджиева. Година по-късно се състоя първото му издание.

С времето идеята се доразвива, обогатява, усъвършенства съвместно с куратори и изкуствоведи, между които Весела Ножарова и Вера Млечевска. Образователната платформа е неформална - всяка година събитията протичат в различни структурни етапи: образователен курс, отворени лекции, разговори с творци и др. Локациите също са разнообразни, а през последните три години наш домакин е „Софийска Градска Художествена Галерия”. Наши партньори са сериозни образователни институции като Софийски Университет “Св. Климент Охридски”, „Нов Български Университет” и др.

От 2014 г. проектът „Въведение в съвременното изкуство” бе обогатен с ново перо, носещо името „Форум Колекционери“. Целта е да срещне публиката лице в лице с колекционери на изкуство. Миналата година наш почетен гост бе колекционерът на българско и румънско изкуства, Георги Войнов.”

LadyZONE.bg: Какъв тип аудитория приобщава образователната програма?

Веселина Сариева: „Първите години аудиторията беше сравнително по-малка, както се казва „избутахме проекта”. Предвид първоначалния интерес, не беше никак лесно да поддържаме желаното от нас високо професионално ниво, работейки с експерти, сериозни лектори, изграждайки комуникационна мрежа и документирайки лекциите си.

В последните три години виждаме повишаване на интереса на хората. От 20 посетителя на лекция през първата година, днес се събират средно 150 гости, като изключвам тези, които следят виртуално лекциите ни в Youtube канала.

Удовлетворяващо е да виждаме хора от различни поколения, с различен социален статут да следят с интерес лекциите, по някога, в продължение на три часа без почивка. Случвало се е някои от тях да стоят прави заради ограничения капацитет на места.”

LadyZONE.bg: Какво научихте от миналите издания за българското (културно) общество?

Веселина Сариева: „Ние сме много склонни към нихилистични и направо апокали птични оценки за българското общество, а чрез общуването с публиката на “Въведение в съвременното изкуство” видяхме любопитството, жаждата за знание за нещо ново и небанално.

Българското общество се състои от всякакви индивиди, но колективното повтаряне на клишета от рода на „колко всичко е лошо” и "чалгализирано”, ни парализира, прави ни неактивни и конформисти.

Интересът към съвременно изкуство, проявен на Въведението, все повечето хора, които се интересуват, ни кара да вярваме, че адекватността към съвремието и излизането от рамките на домашното самодоволство или критичност съществуват в обществото ни.

И тук трябва да кажем, че преди да изискваме е редно да предоставим - образователни платформи, достъп до съвременното изкуство, качествени творби, талантливи и смели куратори... тогава ще можем да даваме оценка какво „загубено” или „заспало” общество сме.

Това е посланието, което ни отправяме не само с “Въведение в съвременното изкуство”, но и с други наши проекти като “Нощ на музеите и галериите - Пловдив”, “Беседка за града” и др.”

LadyZONE.bg: Разбрахме, че покрай предстоящата образователна програма ще има и друго вълнуващо събитие – издаване на билингва книга „Въведение в съвременното българско изкуство”. Разкажете ни малко повече за нея?

Веселина Сариева: „Инициативата е продължение на лекциите за българско съвременно изкуство, които проведохме с Весела Ножарова през 2012 г. Изданието е предназначено за широката публика. По интересен начин хронологично преглеждаме появата и развитието на съвременното българско изкуство от началото на 80-те години на XX век до ден днешен.

Богато илюстрирана, книгата (пре)разглежда най-важните събития в народното изкуството и ролята на неговите „главни актьори”. Също така ще бъде обяснена специфичната терминология, ще бъдат пояснени ключови елементи, а цялата информация ще бъде поместена в контекста на динамичния исторически период. Издаването й е предвидено за лято 2015 г. Повече ще научите в следващото интервю.”

LadyZONE.bg: Какво символизира съвременното изкуство в наши дни?

Веселина Сариева: „Съвременното изкуство не е съвременно, защото е сътворено от актуални автори, а защото разказва, полемизира, дискутира съвремието.

Езикът му, дискурсът, проблемите, които поставя са маркери за случващото се във всички сфери на материалното и духовното от гледната точка на ангажиран творец. Затова то често носи патоса на критичността и съмнението.

Авторите от листа на галерия Сариев са силно разколебани в категоричната неприкосновеност на авторитетите и клишираните истини. Всеки със своя автентичен език разколебава стойности, митове или ги преобръща.

Това е забележимо в текстовете и работите на Недко Солаков, във всички творби на Правдолюб Иванов - от инсталациите до неоните, в разнообразните като медия работи на Стефан Николаев, на Рада Букова и Стефания Батоева.

Приемането на действителността като провокация, а е не като „дежа-вю” е и при младите - Викенти Комитски, Лубри, Воин де Воин. Живописните платна на Вальо Ченков са също толкова иронични, коментаторски, дори понякога песимистични зад „сянката на радостта”.

Съмнението в леснотата, привидната логичност и красота са част от най-четливите податки към тяхното творчество. Те са автори, познати и оценени на световните арт сцени и това не само ги издига, но и ги прави универсално въздействащи творци.

Дълго време съвременното изкуство се отъждествяваше само с техническите си носители или външната си изява. Но не всеки, който прави видео творба или инсталация е съвременен творец. Същевременно, все повече в съвременното изкуство се налага живописта, отново се налага керамиката, порцеланът, дървото като медия – класически техники със съвременна визия и съдържание.”

LadyZONE.bg: Какво е вашето послание?

Веселина Сариева: „Образователният курс “Въведение в съвременното изкуство” цели да събуди любопитство и дари познания не само към това конкретно изкуство, а към изкуството като такова, да даде представа за механизмите на отразяване на случващото се с помощта на визуалния език на твореца.

Същевременно чрез тази наука да се постигне по-голяма степен на самопознание, заинтересованост и толерантност към другия, към различния.

Това е до голяма степен социалната препратка на този проект. Човек да се освободи от чувството за елитарна диктатура, натиск, поражение, че това „не е за него” и „по-добре да стане по-рефлективен (като огледален образ на обществото)”.

Заедно с тази емпатия, която неминуемо се изгражда, образователният курс създава едно ново поле на разбиращи ценители и активни адепти на съвременното изкуство.

Много се надяваме, че след провеждането на лекционния курс в Пловдив, много млади, а и по-възрастни хора ще погледнат по нов начин работите на едни от най-известните съвременни творци от цял свят.

А и да не забравяме, че всяко ново познание и откритие носят радост.”

График и теми на лекциите:

04 април 2015 – Какво представлява съвременното изкуство?
18 април 2015 – В центъра е художникът
25 април 2015 – Посредниците в света на съвременното изкуство
2 май 2015 – История на българското съвременно изкуство - I част
16 май 2015 – История на българското съвременно изкуство - II част

Вход свободен
Записване на адрес: [email protected]
За повече подробности:
Фондация „Отворени Изкуства“
www.openarts.info