Ю-Тинг Лин от Тайван и Имане Хелиф от Алжир станаха едни от най-коментираните имена на олимпийските игри в Париж. И двете състезателки се оказаха в центъра на шумни скандали и множество коментари в социалните мрежи, заради твърдения, че са "биологични мъже", а участват в турнира по женски бокс.

Снимка: Getty Images

Въпросът с определянето на пола се оказа доста щекотлив. Халиф и Лин се състезават в женския бокс от години, включително на предишните олимпийски игри в Токио. МОК ги допусна до Париж 2024 с мотива, че по паспорт са жени и няма доказателство да са променяли пола си.

"Сложен процес, който зависи от много фактори" - това коментира по казуса с боксьорките професор Алексей Савов, началник на Националната генетична лаборатория, в студиото на "Тази събота и неделя". 

 

Полът включва в себе си три категории - външни физически белези, репродуктивна система (яйцеклетки или сперматозоиди) и кои гени работят. Това, което е общоприето е, че когато един индивид има XY хромозома, трябва да се развие като мъж, когато има ХХ хромозома - като жена.

10 ФАКТА ЗА НАБЕДЕНАТА ЗА МЪЖ Ю-ТИНГ ЛИН, КОИТО НЕ ЗНАЕТЕ 

 

 

1. Като дете Лин и по-големият й брат гледали анимето Hajime no Ippo. Това е първото й най-детско вдъхновение да започне да се занимава с бокс.

 

2. Като дете се присъединява към отбор по лека атлетика. С четирима братя и сестри, тя се надявала да постигне добри резултати в леката атлетика и да спечели награди, за да помогне финансово семейството си, според официалната й визитка на Олимпийските игри. Не напредва както би искала в леката атлетика и преминава към бокса в средното училище. С истинските уроци обаче започва, за да защити майка си от домашно насилие. 

 

 

 

3. Лин е регистрирана жена при раждането - това казва градският съветник на Ню Тайпе Чо Куан-тин в публикация във Facebook. Националният идентификационен номер на Лин започва с "2". Такова е обозначението за жените, докато на мъжете е "1". Според градската управа тези номера не могат да се променят във времето. 

4. Състезателките по таекуондо Чан Чао-уен и Чън И-суан изразяват подкрепата си за Лин, като я нарекоха  "приятел в сауната".

"Ние сме приятелки, които ходеха заедно на сауна. Няма противоречие. Просто го приемете така, сякаш опонентите ви се страхуват от вас." Това пише Чан на страницата си в Threads. 

 

5. Освен бокса, Лин има и други хобита и интереси - да гледа телевизия и да пее. Гмурка се, обича кучета и да готви. Получава образование в Китайския културен университет в Тайпе, където учи спортни науки. 

 

 

 

 

6. Нейната философия е - "Мечтата ти е толкова голяма, колкото сърцето ти."

7. Лин дебютира на Световното първенство за младежи на AIBA през 2013 г. Печели злато на конкурса в курорт Албена. 

8. В Инстаграма си има над 44 000 последователи. 

9. Тя победи на четвъртфинал в категория до 57 кг българката Светлана Каменова в мач, който се отличи с неспортсменски практики и завърши с отказ на родната боксьорка да поздрави. Лин Ю Тин не пожела да коментира големия скандал. Треньорът на Светлана Каменова Борислав Георгиев изрази недоволство от съдийските решения и излезе с надпис "Аз съм ХХ! Спасете женския спорт!".

10. Организациите обявиха боксьорките за жертви и се ангажираха да ги пазят от агресията и дискриминацията.