Ако обичате романтични книги и филми, няма начин да не сте чували за Никълъс Спаркс или най-малкото за някое от произведенията му – „Тетрадката“, „Незабравимата“, „С дъх на канела“. Повечето му книги са успешно филмирани и се радват на голям интерес от страна на любителите на жанра. В последните дни обаче името му се свързва с доста по-неприятни неща, заради обвинения в хомофобия, расизъм и антисемитизъм.

Християнското училище на Никълъс Спаркс и „въпросът с хомосексуалистите“

През 2005 г. Никълъс Спаркс и тогавашната му съпруга решават да основат частно християнско училище. Те инвестират в това начинание близо 10 милиона долара и през 2006 г. училище „Epiphany“ (Богоявление) отваря врати за 13 служители и 92 ученици.

Училището на Никълъс Спаркс
Снимка: www.epiphanyglobalschool.org

През 2006 г. Никълъс Спаркс наема Саул Бенджамин от университета в Мароко, за да преподава в училището. През 2013 Бенджамин става директор и се сблъсква с един скрит до този момент проблем в училището – хомофобски настроени ученици.

Според информацията, която Саул Бенджамин изнася в медиите, група ученици извършват, както той го нарича, „хомо-кост“ и тормозят младежите с различна сексуална ориентация. За да промени това, директорът свиква събрание на всички ученици и обявява, че ще създаде гей-клуб в училището. Това не се харесва на всички родители, тъй като много християни считат хомосексуализма за грях.

В имейл, Никълъс Спаркс пише до директора Саул Бенджамин и го упреква, че не се е справил добре с проблема. „Винаги сме имали хомосексуалисти в училището, пише Спаркс. Предишният директор се оправяше с въпроса тихо и без излишен шум.“

Обвинения в хомофобия, расизъм и антисемитизъм

През 2014 г. започва съдебен спор между бившия вече директор Бенджамин и основателя на училището Никълъс Спаркс. Бенджамин обвинява работодателя си, че го е тормозил психически и физически заради етническата му принадлежност. Съобщава също, че в училището има съвсем малко чернокожи ученици.

Преди няколко дни Саул Бенджамин пусне в медиите имейлите, които са си разменяли със Спаркс. Думите на Спаркс за „тихото“ решаване на „въпрос“ с хомосексуалистите предизвика вълна от неодобрение сред гей-общността и читателите на писателя, а извинението му не помогна особено. Думите му, че подкрепя „правото на всеки човек да обича когото пожелае“ и че „като писател“ е трябвало да осъзнае „силата на думите, които пише“, но е бил стресиран, бяха пародирани от много хора в социалните мрежи:

„Като писател, ще опитам да напиша едно не-извинение. Много съжалявам, че открихте, че съм човек, пълен с омраза. Благодаря!“

„Съжалявам, че ме разкрихте като хомофоб. Моля, продължавайте да купувате посредствените ми творби, докато аз продължавам да дискриминирам тайно.“

„Обичай ближния си… освен онези гей-деца, които искат да си направят клуб, за да знаят, че не са сами в това, което преживяват.“

Разбира се, беше зададен и въпросът кога Спаркс ще напише романтична книга, в която става въпрос за ЛГБТ любов:

Досега Никълъс Спаркс има издадени 20 романа, продадени в тираж от 200 милиона копия. 11 от книгите са филмирани.